• Admin

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ BİR İŞLETME İÇİN NE KADAR ÖNEMLİDİR?


Alanya Hizmet Müşteri Memnuniyeti Ne kadar Önemlidir

İşletmeleri yaşayan ve yaşamını sürdürmeyi amaçlayan birer organizma olarak değerlendiriyoruz. Hizmet sektöründeki işletmeler de yaşamını sürdürmek ve sürekli olmak için pazarlama faaliyetlerine gereken önemi vermek durumundadır.

İşletmenin süreklilik kazanması için ne gerekiyor diye soracak olursak, öncelik işletmenin kar elde edebilmesidir. Peki bu konuda çevremizden bildiğimiz gerçeklik nedir? Her birimiz, bazı yıllarda kar elde ederken bazı yıllarda zarar ile karşılaşan pek çok işletmeci veya esnaf tanıyoruz. Doğaldır ki hedefimiz kar maksimizasyonu olmalı. Çeşitli nedenlerle bu mümkün olamıyorsa dikkatimizi zarar minimizasyonu üzerine yoğunlaştırıyoruz.

Kar maksimizasyonu/zarar minimizasyonunu nasıl sağlayabileceğiz? İşletme içi giderleri kısmaya çalışarak maliyetleri düşürmek bir seçenekmiş gibi düşünülebilir. Bunun her zaman doğru sonuçlar doğurduğu da söylenemez. Hele ki ilk akla gelen personel mevcudunun azaltılması ise. Bir bakıma, bir işletmenin en önemli zenginliği işletmenin amacını iyi anlamış olan yetişmiş personeldir diyebiliriz. Peki o zaman çözüm ne? Bizce çözüm işletmemizin pazar payını arttırmaktan geçiyor. Hizmet pazarlamasının önemi burada devreye giriyor.

Hizmet pazarlamasının etkili olabilmesi, çeşitli pazarlama stratejilerinin uygulanmasını gerekli kılmaktadır. Hizmet pazarlaması sonucunda ne kazanıyoruz?

Tabidir ki müşteri memnuniyetine önem verilmesi lazım. O kadar ki, sonuçta memnun müşteri portföyü oluşturulabilir. Bunun işletme için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek var mı? Sizden memnun kalmış olan, dolayısı ile size güvenen sadık müşteri porföyü oluşturmak herhalde pek çok işletmecinin hayalidir. Böyle bir portföyü olan şirketler tüm yeniliklerini, kampanyalarını sadık müşterilerine SMS veya e-mail gibi yollarla ne kadar kolaylıkla ulaştırabilirler bir düşünelim.

Müşteri memnuniyetini nasıl oluşturabiliriz? Müşteriye karşı dürüst davranmak, verilen tüm sözleri yerine getirmek, uygun fiyat vermek (amiyane tabirle – kazıklamamak) işimizin amentüsü olmalı.

Öncelikle müşteri isteklerini ve müşterilerin hizmetimizden beklentilerini anlamaya çalışmalıyız. Tüketici istek ve beklentileri de zamanla gelişip değişebilir. Tüketici ihtiyaç ve beklentilerindeki değişiklikler tespit edilmeli ve bu değişiklikleri karşılayacak şekilde organize olmalı ve uyum göstermeliyiz.

Bazı durumlarda diğer işletmelerle işbirliği yapılarak müşteri memnuniyeti artırılabilmektedir. Örneğin yeni bir mutfak tezgahı yapılıp takılacaksa, müşteri tesisatçıyla ayrı, fayansçıyla ayrı, nakliyeciyle ayrı muhatap edilmez, iş adeta anahtar teslimi verilir. Bu şekilde gerçekleşen iş birliği daha iyi bir hizmet ve daha mutlu tüketiciler/müşteriler yaratır.

Unutmamalıyız ki, sadece memnun müşteri kitlesi yaratabilen işletmeler uzun dönemde pazar payını arttırabilir.

www.alanyahizmet.com sitemiz etkili bir hizmet pazarlaması gerçekleştirerek pazar payını arttırmak isteyen işletmelerimiz için burada devreye giriyor ve işletmelerimizin daha büyük müşteri kitlesine ulaşmasında yardımcı oluyor.

Bizi izlemeye devam edin.

#AlanyaHizmet #pazarlama #MüşteriMemnuniyeti #İşSahibiOlmak #Alanyadakiİşletmeler

18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör