• Admin

ALANYA TÜRKİYE EKONOMİSİNİN NERESİNDE?


1.879 km2 yüzölçümüne sahip Alanya’mız, tarihi zenginlikleri ve eşsiz doğal güzellikleri ile tek başına 35 ili geride bırakan çok önemli ekonomik çekim merkezi haline gelmiştir. Güneşi, denizi, doğa harikası kumsalları ile deniz turizmine en uygun koşulları sağlarken, yüksek yaylaları, akarsuları, ormanları, bitki örtüsü ile de yayla ve orman turizmi için de ideal koşullar sağlamaktadır. Tarımsal üretimin yanısıra, başta turizm olmak üzere ticaret ve emlak da dahil hizmet sektörlerinin gelişmesi için zengin olanaklar sunmaya devam etmektedir.

Alanya’nın 300 bini aşan yerleşik nüfusuna karşın yaz nüfusu bir milyonu aşmaktadır.

Turizmde büyümenin ölçütlerinden biri turistik yatak sayısıdır. Alanya, turistik yatak sayısına göre ülkemizin en önemli merkezlerinden biridir. 2016 yılı verilerine göre Alanya’daki turistik tesislerde 86.437 oda ve 190.320 yatak bulunmaktadır.

Alanya yıllık turizm gelirleri yaklaşık 2 milyar dolara ulaşarak göz kamaştırmaktadır. Bu düzeydeki yıllık turizm geliri ile Antalya turizm gelirlerinin dörtte biri, Türkiye turizm gelirlerinin onda biri Alanya tarafından sağlamaktadır.

Alanya’daki konaklama tesisleri ülkemizin ve dünyanın en kaliteli tesisleri arasında sayılmaktadır. Bu tesisler bilgili ve deneyimli kişiler tarafından işletilmekte ve tesislerin bakımı zamanında gerçekleştirilmektedir. Çalışan personelinin bilgili ve deneyimli olması da sektörün en önemli avantajlarındandır.

Alanya büyük ve modern otelleri, spor tesisleri, kültür- sanat yapıları, eğitim, sağlık, güvenlik hizmetleri ve ulaşım imkanları ile ülkemizin en önemli turizm ve ticaret merkezlerinden biridir.

Bu gelişmişliğin önünü açan en öneli unsur ekonomik gereksinimlere uygun şekilde eğitilmiş insan gücü ve Alanya’ya özgü girişimcilik diyebiliyoruz.

Alanya’da Turizm başta olmak üzere, ticaret, inşaat ve emlak, sanayi, tarım ve ulaştırma sektörleri ekonominin temelini oluşturmaktadır.

Sonuç olarak Alanya’mızın ekonomik ve sosyal örgütlenmesi başta turizm olmak üzere hizmet söktörleri tarafından gerçekleştirilmektedir diyebiliriz. “Alanya = Hizmet” dersek abartmış olmayız. Özellikle de, Alanya’mıza bir gelen bir daha geliyorsa..

www.alanyahizmet.com Sitemizi izlemeye devam edin.

#Ekonomi #HizmetSektörü #Alanyadakiİşletmeler #AlanyaHizmet #TürkiyeEkonomisi #AlanyaTürkiyeEkonomisininNeresinde #AlanyaTicaret #AlanyadaSezon #AlanyaTicariGrafik

© 2020 Alanya Hizmet tüm hakları saklıdır.