• Admin

ALANYA'DA BAŞARILI BİR SATIŞÇI OLMAK ELİMİZDE


Alanya'da Başarılı Bir Satışçı Olmak

Neden bir şeyler satın alıyoruz? Yanıt çok basit; ihtiyacımız olduğu için. Bu ihtiyacımız hemen sağlanması gereken bir ihtiyaç olabileceği gibi, ilerde doğabilecek gereksinimlerle de ilgili olabilir. Müşterisinin ihtiyacını doğru anlamayan bir kişi iyi bir satışçı olabilir mi? Müşterinin niçin satın almak istediğini, gereksiniminin ne olduğunu bilen bir satışçı, doğru bir satış stratejisi belirleyebilir.

Alanya'da Hizmet sektöründe faaliyet yürüten işletmeler çoğunlukla müşterilerle birebir ilişkilerin büyük önem kazandığı koşullarda satış yapıyor. Müşteri dediğimiz kitle homojen olmadığına, her bir müşteri farklı kişi ve kişilik olduğuna göre, müşterilerle ilişkilerde asla göz ardı edilmeyecek ilkemiz kendiliğinden ortaya çıktı bile. İyi bir satışçı farklı ruhsal durumdaki müşterilerle aynı frekansı yakalayıp buna uygun davranabilen kişidir.

“Müşteri ile aynı frekansı yakalamak” ile neyi anlatmak istedik? Her biri farklı duygulara sahip müşterileri,doğru satış teknikleri ile ikna etmek ve onlara satış yapmak gerçekten başarılı satışçıların yapabildiği bir iş değil midir? Karşımızdaki müşteri ile benzer ses tonu ve benzer vücut dilini kullanmak, ve benzer enerjik tutumu müşterimize karşı davranış biçimi olarak ortaya koymak çok önemlidir. İyi bir satışçı her müşterinin ruhsal durumuna göre uygun davranış geliştirebilmelidir. O kadar ki, iyi bir satışçı neredeyse iyi bir tiyatro oyuncusunun performansına sahip olmalıdır. İyi bir satışçı, enerjisi yüksek, kendisine güveni tam, satış konusu ürün veya hizmetle ilgili bilgisi ve işe hakimiyeti tam, olaylara pozitif bakabilen bir kişidir. Müşteri itirazlarını bir kayıp zaman olarak değil müşterisini daha iyi anlamak ve kendisini daha iyi anlatabilmek için müşteri tarafından kendisine cömertçe sunulmuş bir fırsat olarak değerlendirir. Satışı başaramaması halinde buna üzülmek yerine gelişiminin bir parçası olarak görür ve deyim yerinde ise “dersine daha iyi çalışır.”

İletişim kurduğumuzda düşüncelerimizin karşımızdaki insanlar tarafından anlaşılmasını ve kabul edilmesini bekleriz. İkna burada söz konusu oluyor. İkna insanlara mantıklı gelen yollarla bir düşünce veya davranışın benimsetilmesi sürecidir. Zorlama yerine amacınızın çekici yanlarını ortaya koymalısınız:Müşteri ürünü veya hizmeti satın aldığında kazancı ne olacak veya satın almadığı durumda ne kaybedecek.

Öncelikle müşterinizi dinlediniz, bazı sorular da sorarak ihtiyacının ne olduğunu anladınız. Pazarlamaya başlamadan önce müşterinize kendisini çok güzel ifade etmiş olması gibi (örnekleri çoğaltmak sizin elinizde) yerinde ve içten bir iltifat ile başlayan sohbet ortamı yaratmalısınız. Bu, müşterinin direnç mekanizmasını kırmanızı ve karşılıklı güven duyulan bir ortamda müşterinizi ikna etmenizi kolaylaştıracaktır. Bu süreçte uygulayacağınız şey satışı bitirmek olacaktır. (zaman hem sizin için hem de müşteriniz için çok değerlidir.)

Kurumsal satışlarda, satış stratejinizin en önemli unsuru planlama olmalıdır. Bu planlama, müşteri ziyaretlerinizi, haftalık potansiyel müşteri listenizi, mevcut ve yeni müşterileri kapsar. Kurumsal satışlarda, müşteri ile görüşme, ön teyit alma, teklif verme, sipariş onayı safhaları gibi bir dizi basamak özenle takip edilir.

Satış gerçekleşti veya sözleşme yapıldı diyelim, ama işiniz bir satışçı olarak bitmedi. Bin bir zorlukla edindiğiniz müşterinizin gelecekte de sizinle iş yapmaya devam etmesini de sağlamalısınız..

Doğru ilişki yönetimi uygularsanız, müşterinizin bağlılığını sağlamış olursunuz. Müşteriniz bir sonraki sözleşme döneminde yine sizinle çalışmayı seçmelidir. İşte doğru satış yönetimi bu aşamaları planlar, böylece getirisi yüksek ve sadık müşteriler yaratmış olursunuz. Tek seferlik işlerde de geçerli mi diye sormayınız: Evet geçerli. Şu bakımdan, İyi bir ilişki yönetimi sağladığınız müşteriniz, kendisi için olmasa bile, çevresi, yakınları, dostları için sizin fahri temsilciniz gibi çabalayacaktır.

www.alanyahizmet.com olarak, “başarılı bir satışçı” konusunu ele almaya devam edeceğiz. Bizi izlemede kalın.

#AlanyaTicaret #Ekonomi #pazarlama #Satış #Başarı #Alanyada #İyi #Pazarlamacı #Sale #Satmak #SatışKanalları #Planlama #Strateji #Doğru #Kolay #Gerçek #Profesyonel

28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör