• Admin

MÜŞTERİYİ İYİ KARŞILA, İÇTEN DAVRAN, DOĞRU BİLGİLENDİR VE SATIŞI BİTİR


Müşteriyi Karşılamak - Satış - Strateji

Bir işletmeye giren bir müşteri ne bekler? Tabii ki öncelikle iyi karşılanmayı bekler. Müşterinin nasıl karşılandığı, işyerine ilişkin müşteri izleniminin nasıl olacağını belirleyen ilk önemli unsurdur. Karşılama derken tören yapılmasını kastetmiyoruz elbette. Samimi bir gülümseme ile birlikte “hoş geldiniz” demek yeterlidir. Böyle bir karşılama ile müşteriye işletmemizde bulunmasından hoşnut olduğumuzu iletmiş oluyoruz. İşletmemizin yoğun olduğu, bu nedenle özel bir ilgiyi o anda gösteremediğimiz bir durum olabilir. Hiçbir şey söyleyemesek dahi sadece bir göz teması ve gülümseyerek müşteriye “sizi gördüm, hoş geldiniz, ilk fırsatta sizinle ilgileneceğim” mesajı verebiliriz.

Bir mağazaya giren bir müşterinin ilk duymak isteyeceği şey her halde “buyurun, ne istemiştiniz” sözcükleri olmaz. Halbuki, bir “hoş geldiniz” ile karşılanan müşteriler mağazada rahatça dolanırken gereksinim duyduklarında yardım istemek konusunda daha istekli ve rahat davranırlar.

Bir mağazaya ya da her hangi bir işyerine gittiğimizde nasıl karşılanmak isteriz? Bizden önce kaç müşterinin gelip gittiği, satışçının ne kadar stres altında ve yorgun olduğu müşteriyi neden ilgilendirsin? Özellikle hizmet sektöründe çalışan profesyonel satışçıların enerji ve motivasyonlarını kaybetmesi, bunun sonucunda müşteriye karşı ilgisiz davranmaları söz konusu olmamalı. Bu nedenle, o gün 40 müşteri karşılamış bile olsanız 41’inci müşterinizi de aynı enerji ve yakınlık ile karşılamalısınız

Müşterinin kendisini mağazada özgür hissetmesi önemlidir. Bir elemanın veya satışçının adeta “hafiye gibi” müşterinin “dibinden” ayrılmaması hiç te hoş bir görüntü oluşturmuyor. Bunun yerine, “gereksinim duyduğunuzda hizmetinize hazırım” duygusunu verecek mesafede görüş alanında kalınması yerinde olacaktır. Neden? Çünkü böyle yaptığınızda müşteri kendisine bir şeyler satılmak istendiği düşüncesine kapılmayacak tersine “ben bir şeyler satın alıyorum” duygusu gelişecektir. Hiçbir müşteri kendisine bir şeyler satılmasından hoşlanmaz.

Doğaldır ki, bu tutum müşterilerin istek ve tereddütlerine duyarlı olunmayacağı anlamına gelmiyor. Müşterinin gerçek ihtiyacının ne olduğunu anlamak, böylece müşteriyi doğru ürüne (doğru markaya ya da doğru modele) yönlendirmek, bunun için de müşteriyi doğru bilgilendirmek müşteri memnuniyetinin ön koşuludur diyebiliriz.

Gelen her müşteri bir şeyler satın almak zorunda değil. Hatırı sayılır derecede çaba harcamış fakat satışı sonuçlandıramamış olabilirsiniz. Bu durumda dahi nezaketinizi ve içtenliğinizi sürdürmek zorundasınız. Eğer müşterinizi ebediyen kaybetmek istemiyorsanız, soğuk tavır göstermek, müşteriye aksilenmek vs. asla düşmemeniz gereken bir hata olur. Uğurlarken de, her durumda müşterinize konuk uğurluyormuş gibi içtenlik göstermek, müşterinin kendisini “değerli” ve “özel” hissetmesini sağlamak gerekmektedir.

Sadece Alanya ’mızda değil ülkemiz genelinde de yaygın olan ve “Türk konukseverliği”nin yansıması olarak gördüğümüz bir karşılama uygulamasını çok olumlu buluyoruz. Hatta yabancı ülkelerden gelen müşterilerimiz ilk başta biraz da bu duruma şaşırıyorlar. Müşteriye sıcak ve içten bir karşılama ile birlikte sunulan çay-kahve ikramı sıcak ve samimi bir ortam oluşturmada çok yararlı olmaktadır.

Buraya kadar işyeri olarak mağazayı örnek vermiş olmamız diğer işyerlerinde bu prensiplerin geçersiz olduğu izlenimi vermesin. İster emlakçı, ister pastane vs. olsun veya müşteriniz sizinle telefonla irtibat kurmuş olsun, veya internet siteniz aracılığıyla müşteriniz olsun tüm hizmet dallarında bu prensipler belli ölçülerde uygulanmalıdır. Prensiplerimizi kısaca özetlemek istersek şunu söyleyeceğiz: müşteriyi iyi karşıla, içten davran, doğru bilgilendir.

www.alanyahizmet.com sitemizin adında yer alan “hizmet” kelimesi tesadüfen seçilmedi. “Hizmet” büyük bir sektörü ifade ettiği kadar aynı zamanda işletmelerimizin müşteri ilişkilerinde çok önemli bir ilke olarak öne çıkıyor. Başarılı bir satışçı olmak istiyorsak, şunu iyice içselleştirmemiz, özümlememiz gerekiyor; işletmemiz müşteriye hizmet için var. Çok güzel bir eski özdeyişimiz adeta bunu özetler, “müşteri velinimetimizdir.” Bu, öncelikli olarak müşteriyi “insan” olarak gören birbakış açısı ve insana duyulan saygı ile ilgilidir. Çünkü müşterilerimiz “insan” olarak her zaman saygı, içtenlik ve dürüstlüğü hak ediyor.

www.alanyahizmet.com sitemizdeki blog yazılarımızı izlemeye devam ediniz.

#MüşteriMemnuniyeti #MüşteriKarşılama #MüşteriyiİyiKarşıla #Müşteri #MüşteriDavranışı #DoğruBilgi #MüşteriBilgilendirme #Satış #SatışıBitirmek #MutluMüşteri #Alanya #MüşteriyeSatışYapma #Strateji #Stratejileri #Nasıl #Doğru #Gerçek #Hızlı #Sürekli #Devamlı #Sale #sales #Teknikleri #Fİkirleri #Hizmet #AlanyaHizmet

146 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör