• Admin

İŞLETMEMİZE ELEMAN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDELİM


Alanya 'da turizm sezonu hazırlıklarını planlama, eksik gedikleri kapatma zamanı geliyor. Turizm sezonunun açılması, hemen tüm hizmet dallarında işlerin canlanmasını beraberinde getiriyor. Bu bakımdan tüm Alanya’ya çağrıda bulunma zamanı geldi: “Haydi Alanya geç kalmadan hazırlıklara başla!”

Hazırlıkların önemli bir bölümünü eleman temini oluşturuyor. İşletmenin amaçlarını gerçekleştirmede en önemli unsur amaçları anlamış personel olduğuna göre doğru eleman temininin işletme için yaşamsal değeri kendiliğinden ortaya çıkıyor. Doğaldır ki bizim tercihimiz elimizdeki elemanları kaybetmemek, onların işletme bünyesinde kalmalarını sağlamak yönünde. Bununla birlikte, çeşitli nedenlerle eleman eksikliği ortaya çıktığında doğru elemanları bulup yola devam etmekten başka çare de yok.

Şirketlerin başarıya ulaşmasını en fazla etkileyen etken nedir sorusuna kuşkusuz “personel başarısıdır” yanıtını vereceğiz. Bir işletmenin personel gücü, o işletmenin büyüme potansiyelini ortaya koyan en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle, işletmeye alınacak eleman seçilirken, işletmenin personel potansiyeline katabilecekleri artılar göz önüne alınır. Her işletme, eleman alımı yaparken belirli kriterleri ortaya koyar. Bunlar yaş, deneyim, eğitim seviyesi, yabancı dil gibi özellikleri içerebilir. Bunların dışında, eleman alımı yapılırken, bütün işletmeciler elemanın kişisel özelliklerine de dikkat eder.

İşletmelerimizin ihtiyaç duyduğu doğru kişiyi işe almada işe yarayacak bazı ipuçlarından söz etmek istiyoruz.

Çalıştırılacak pozisyonun iş tanımı tam olarak yapılmalı. Hangi beceriler gerekli? Küçük işletmelerde, işe alınan yeni elemana çoğunlukla her şeyi yükleme eğilimi görüyoruz. Bunun yerine gereksinim duyduğunuz iş ve görev listesini yapmak ve bu listeyi kullanarak iş tanımı oluşturmak çok daha sağlıklı sonuç verecektir.

En iyi personeli bulup işe alın. Bunun için, bazı yan ödemeler ortaya koymak, işletmede çalışma ortamının ne kadar uyumlu, işin geleceğinin ne kadar güzel olduğu gibi özellikleri vurgulamak düşünülebilir. Aradığınız özelliklerde elemanı bulursanız rakiplerinizden fazla ödemeniz gerekebilir. Çünkü onu rakip firmanın işe alması belki de sizin için daha büyük maliyet getirebilecektir.

Unutmayalım ki, her şeyde olduğu gibi düşük ücretin de bir karşılığı var. Elemanınıza diğer benzer işletmelere göre daha düşük ücret verirseniz onu bir süre sonra daha yüksek ücret sözü veren bir rakip firmaya kaptırmaktan kurtulamazsınız.

Küçük ölçekli işletmelerde işe alma görüşmelerini bizzat işletmecinin yapması en uygun elemanı seçmede avantaj oluşturuyor. Mülakat sırasında uzmanlığınızı kullanabilirsiniz. İşletmede karşılaştığınız olay ve durumlardan hareketle, “şu durumda nasıl davranırdınız?” diye sorarak adayın böyle bir sorunu nasıl çözeceğini sorgulayabilirsiniz. Küçük işletmelerde en doğru elemanı işe almak, işletme için daha da önemlidir. Şundan dolayı: bir elemanın küçük işletmede az sayıdaki diğer elemanları olumsuz yönde etkilemesi, işletmede olumsuz uygulama ve kararlara yol açabilmektedir.

Adayın cv’sinde yer alan özgeçmişi kesinlikle görüşmeden önce incelenerek adaya ilişkin genel bir görüş elde edilmelidir. Görüşme yapılan ortam rahatlatıcı olmalı, görüşme esnasında adaya üst perdeden yaklaşılmamalı, hangi bilgilerin istendiği açıkça belirtilmeli, adayın işe ne kadar istekli olduğu araştırılmalı, adayı uygun bulmuşsak bunu hissettirerek cesaretlendirmelidir.

Unutmayalım ki amaç önümüze gelen tüm adayları elemek değil, birini veya bir kaçını işe almaktır. Görüşme sırasında karşınızdaki kişinin aranan özelliklere sahip olup olmadığını anlamaya çalışmalı, karamsarlıkla değil, bunları bulmayı ümit ederek dinlemelisiniz.

www.alanyahizmet.com olarak Alanya’mızı ilgilendiren konulara değinmeye devam edeceğiz. Makalelerimizi izlemeye devam edin.

#Doğru #gerçek #Eleman #Personel #İşletme #Alanya #Hizmet #ElemanAlırkenNelereDikkatEtmeliyiz #İnsanKaynakları #AlanyadaSezon #Alanyadakiİşletmeler #Turizm #Sezon #ElemanAlımı #ElemanArayanlar #İş

© 2020 Alanya Hizmet tüm hakları saklıdır.