• Admin

İŞ GÖRÜŞMESİNE GİREN ADAYLARA TAVSİYELERİMİZ VAR


Bu zamanda “iş aslanın ağzında”. Öncelikle özgeçmişinizi hazırlıyorsunuz elbette. Size uygun işi bulmak için pek çok yerine başvurularınızı yaptınız. Başvurduğunuz işletmelerin her biri başvurularınızı değerlendirdi. Ön değerlendirmede sizi uygun bulan bir ya da bir kaç işletme tarafından iş görüşmesine davet edildiniz. İş görüşmesinde başarılı olmak için hangi hususlara dikkat etmelisiniz, yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler neler olmalı?

Görgü ve davranış biçiminize, dış görünüşünüze ve üslubunuza bakılarak mülakatın ilk dakikası dolmadan hakkınızda olumlu/olumsuz bir izlenim oluşacaktır. Bu nedenle, görüşmeye öz güveniniz tam, dış uyarılara açık ve neşeli başlamak size avantaj sağlayacaktır.

Görüşmeye bir arkadaş veya yakınınızla birlikte değil yalnız gidin ve asla geç kalmayın. Hatta görüşme öncesi kafanızı toplayabilmek için görüşme yerine en az 10-15 dakika önce gelin. Selamlaşma ve tokalaşma, muhatabın gözlerine bakma ve göz temasını kesmeme ve düzgün duruşun yanı sıra yer gösterilmeden oturmamak, görüşme sırasında kesinlikle saate bakmamak tavsiyelerimiz arasındadır.

İyi bir izlenim vermek çok önemli. İstatistiksel verilere bakılırsa, bunu oluşturmak için zamanınız çok sınırlı olacaktır. Ayrıca sürpriz unsuru da var, sizinle görüşecek kişi mülakatı nasıl yürütecek? Büyük olasılıkla önceden herhangi bir bilginiz olmayacak. Bu nedenle sizde sürpriz etkisi yaratmaması için çeşitli olasılıklara karşı hazırlıklı olmakta yarar var.

Görüşmeye gittiğiniz firma hakkında mutlaka önceden araştırma yapmalısınız. Firmanın faaliyet alanı, Alanya’da sektör içindeki yeri ve konumu, organizasyon yapısı, yurt içi ve varsa yurt dışı faaliyetleri gibi bilgileri hiç değilse ana hatlarıyla öğrenmiş olarak görüşmeye başlamalısınız.

Talip olduğunuz işe/pozisyona ne kadar istekli olduğunuzu göstermeye çalışın. Referans mektuplarınızı ve fazladan bir öz geçmişinizi verin.

Yanıtını bilmediğiniz sorulara "bilmiyorum" demek en iyisidir.

Kariyerinizle ilgili olarak iş geçmişiniz sorulacak büyük olasılıkla. Kısa ve ilgi çekici bir özeti önceden oluşturmak hatta provasını yapmak yararlı olabilir. 10-12 dakikayı geçmemek üzere hazırlayacağınız özette, talip olduğunuz görevle ilgili bir işte çalışmanız olduysa buna ilişkin geçmiş deneyimlerinize yer vermenizi özellikle tavsiye ederiz.

Daha önce çalıştığınız firmaların ticari/teknik sırlarını ortaya dökmemeye de dikkat ederek, iş geçmişiniz sorulduğunda kısaca şunları anlatmanızda yarar görüyoruz:

İşinizde neleri en iyi yaptınız? Görevinize ek başka sorumluluklar üstlendiniz mi? Gösterdiğiniz özeni koruyarak bir veya birkaç proje veya konunun aynı anda üstesinden gelebiliyor muydunuz? Çalıştığınız firmaya ne gibi önemli katkılar sağladınız? Verimlilik artışı getiren yöntemler geliştirdiniz mi? Şirket karını nasıl etkilediniz? Hangi zorluklarla karşılaştınız? Bu zorlukların üstesinden nasıl geldiniz? Ekip çalışmasına yatkın mıydınız? Çalışmalarınız primle ödüllendirildi mi? Eğer verebileceğiniz sayısal sonuçlar varsa, bunları sunmak ayrıca olumlu etki yapacaktır.

Hazırlıklı olmanızda yarar gördüğümüz bir-iki soru da şu; “bu iş size neden çekici geliyor” ve “neden bu iş için uygun kişi olduğunuzu düşünüyorsunuz.” Eğer elinizde bu bölümle ilgili yeterli veri/bilgi yok ise, bu tip sorulara hazırlanmak kolay olmayabilir. Bununla birlikte hiç olmazsa, iyi belirlenmiş “genel” konu başlıklarını aklınızda bulundurmalısınız.

Beklemediğiniz şekilde, rastgele sorulan kişisel veya teknik içerikli sorularla da karşılaşabilirsiniz. Bu tip sorular olasılıkla, düşünme kıvraklığınızı ve hızınızı sınamak için agresif bir üslupla da sorulabilir. Hızlı düşünmeli ve serinkanlılığınızı yitirmemelisiniz. Beklenmedik ve zor sorulara karşı tepkilerinizin olgunluğu ölçülüyor da olabilir.

Eğer mevcutta başvurduğunuz bir iş yok ise, Alanya Hizmet sitemiz içerisindeki Alanya İş İlanları Sayfamızda gerekli formu doldurunuz. Size iş bulmanız konusunda destek olduğumuz gibi, eleman arayan işletmelere de destek olmaktayız.

www.alanyahizmet.com olarak iş görüşmesine girecek olan tüm adaylara başarılar diliyoruz. Bizi izlemeye devam ediniz.

#ElemanArayanlar #ElemanAlırkenNelereDikkatEtmeliyiz #Eleman #Teknikleri #Stratejileri #İnsanKaynakları #iş #işilanları #İşGörüşmesi #Yapmamız #Yapmamamız #Gereken #Şeyler #Alanya #Alanyaİş #ElemanAlımı #İşbaşvurusu #ElemanAyarayanlar #Alanyadakiİşletmeler #Kariyer #Kariyernet #CV #Özgeçmiş #Alanyada #AlanyaHizmet #Mülakat #ÖzGüven

© 2020 Alanya Hizmet tüm hakları saklıdır.