• Admin

BAŞARILI OLMAK İSTEYEN ÇALIŞANLARA ÖNERİLERİMİZ


17.02.2018 tarihli, “Alanya’da işletmelerimiz verimli çalışıyor mu?” başlıklı makalemizde işletmelerimizde verimlilik artışı sağlamak için işletmeciler tarafından neler yapılabileceğini ele almıştık. Bu defa konuya çalışanlar açısından yaklaşacak, başarılı olmak, verimlilik ve üretkenliğini arttırmak isteyen çalışanların neler yapabilecekleri üzerinde duracağız.

İş hayatımız çoğunlukla çok yoğun ve stresli geçiyor. Mesai durumuna göre, iş saatlerimizin fazlalığı, çalışma ortamının yoğunluğu, bir türlü zamanında yetiştirilemeyen işler, çalışanları çoğu zaman yoruyor ve yıpratıyor. Çalışanların yorgun ve çalışma isteğini kaybetmiş olmaları sadece iş verimliliğinin düşmesine yol açmakla kalmıyor, çeşitli dikkat dağınıklıkları, çeşitli kayıplar ve ne yazık ki çeşitli iş kazaları ile de karşılaşılabiliyor.

Pazartesi sendromu diye bir şey var. Pazartesi sendromunun yarattığı stres daha pazar akşamından bizi etkilemeye başlar. Kamu çalışanları iki gün tatil yapsa da, özel sektördeki bir gün tatil yetersiz kalmaktadır. Bir günlük tatil fiziki ve ruhsal dinlenme için yeterli olmuyor. Yeterli şekilde dinlenemeyen çalışanların motivasyonu azalıyor ve yaşam enerjileri düşüyor. Bu durumda çalışanların başarıları ve iş verimi de düşüyor.

Yaşam ve davranış biçimlerinde bazı değişiklikler yaparak çalışanlar iş koşullarında görülen bu tip olumsuzlukları ve sorunları mümkün olduğunca hafifletebilir ve başarı yolunu açabilir diye düşünüyoruz. Bizzat çalışanlarca uygulanacak bazı yaşam ve davranış biçimleri iş yaşamımızda üretkenliğimize ve başarımıza oldukça yardımcı olacaktır.

Yeterli uyku; Uyku biz insanların temel ve zorunlu gereksinimlerinden biridir. Dolayısı ile yeterli ve düzenli uyku sadece dinlenmiş bünye için değil açık bir zihin için de vazgeçilmezdir. İş günümüzü verimli geçirmek istiyorsak uykumuza dikkat etmemiz çok önemlidir. Uykusuz veya az uykulu zamanlarımızda enerjimizin nasıl da düştüğünü, dikkatimizin nasıl da dağıldığını bir hatırlayalım.

Yeterli ve doğru beslenme; Beslenme en az uyku gibi önemlidir. Güne süt ürünleri, yumurta, zeytin ağırlıklı kuvvetli bir kahvaltı ile başlamalı, iş yerinde öğleden sonra çalışma verimimizi düşüren ağır, yağlı, yiyeceklerden uzak durarak hafif ve taze yiyecekleri tercih etmeliyiz. Bu şekilde akşam, yemek öncesi fazlaca aç hissetmeden sofraya oturabilir, yeterli ve kaliteli bir uykuya engel olmayacak hafif bir akşam öğününü gerçekleştirebiliriz.

İşleri öncelik sırasına koyma; Hafta başında ya da diğer günlerde işe geldiğimiz zaman yapılacak birçok işin bizi beklediğini görebiliriz. İşe nereden başlayacağımıza karar verdiğimizde işler gözümüzde gereğinden fazla büyümeyecektir. Oluşturacağımız öncelik sırasına göre ve düzenli çalışmak onların kolayca üstesinden gelmemizi getirir. Bu da müşterilere söz verilen ürün ya da hizmet sipariş teslim tarihleri ile ilgili sözümüzü yerine getirmemizi sağlar. Böyle yapmaz da, aynı anda bütün görevleri yapmaya çalışırsak, dikkatimizi tek bir işe yoğunlaştıramamış oluruz. Sonuçta belli bir öncelik sırasına göre birer birer halledilen işler yerine yarım kalmış birçok iş ile karşı karşıya kalırız.

Molalı çalışma; Dinlenme vermeden uzun süre çalışmak, dikkatimizi işe odaklamamızı zorlaştırdığı gibi, işimize yeni fikirler ve bakış açısı ile yaklaşmamızı da engeller. Küçük molalar vererek, zihnimizi kısa süreyle başka şeylerle meşgul etmek dikkatimizi toplamamızı sağlar ve yaratıcılığımızı artırır.

Yardımlaşma; Hepimiz tüm işlerin üstesinden gelmeyi isteriz elbette. Fakat bunu gerçekleştiremediğimiz bazı zamanlar olur. Bu durumda kaldığımız zamanlarda iş arkadaşlarımızdan yardım istemek karşılaştığımız sorunu aşmada işimizi kolaylaştıracaktır. Gerektiği zaman ve yerde iş arkadaşlarından alınan desteğin büyük değeri vardır. Doğaldır ki, yardım istemeyi olduğu kadar yardım etmeyi de bilmemiz gerekir.

İşleri planlama; İşleri öncelik sırasına koyduktan sonra bir aşama daha kaldı önümüzde. Çok iyi bildiğimiz ve yaptığımız ve rutin işlerimiz dışında çok da iyi bilmediğimiz işler çıktığında nasıl yapacağımızı iyice planlamalı işe ondan sonra koyulmalıyız. “İki kere ölç bir kere biç” özdeyişi gibi. Her bir iş için ayırdığımız süreye bağlı olarak gün sonunda ne kadar iş bitirmiş olduğumuz ortaya çıkmaktadır. Bu işlere makul ve gerçekçi olarak belirleyeceğimiz süreler ayırmalı ve buna göre hedeflediğimiz süreyi tutturup tutturamadığımıza da dikkat etmeliyiz.

www.alanyahizmet.com olarak Alanya’da tüm çalışanlarımızın üretken ve başarılı işler gerçekleştirmelerini diliyoruz. Makalelerimizi takip etmeye devam ediniz.

#VerimliÇalışma #VerimliÇalışmak #ElemanPerformansı #Verimli #2018 #Çalışmak #Başarı #Başarılı #Başarılıolmak #ÇalışanPerformansı #Çalışan #ÇalışanlrınVeriminiArttırmak #Personel #Eleman #Verim #VerimliÇalışmaNasılYapılır #İşletmeVerimliliği

177 görüntüleme

© 2020 Alanya Hizmet tüm hakları saklıdır.