• Admin

ALANYA’DA KONUT SATIN ALIRKEN SEÇİMİNİZDE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ


Satılık Konut Alanya

Yıllardır hayalini kurduğunuz evi arayıp bulmak ve satın almak istiyorsunuz. Doğal olarak dikkat etmenizi gerektiren pek çok husus var.

Elbette, yapacağınız tercihi belirleyen en önemli etken ne kadar bütçe ayırabileceğiniz olacak. Bütçenizin elverdiği oranda ve ayırabileceğiniz parayla satın alınabilecek olan en iyi konutu satın almak hedefiniz olacaktır.

Almayı düşündüğünüz ev siz ve ailenizin beklentilerine cevap vermeli. Yaşam biçiminizin gereklerine ne kadar uygun? Alışveriş merkezlerine, sağlık kurumlarına, çocuğunuzun gideceği okula, tercihe göre denize veya ağaçlık alanlara ne kadar yakın? Alacağınız konut bu ve benzer şekildeki gereksinimlerinizi ve yaşam standartlarınızı karşılayan özelliklere sahip olmalıdır.

Karar vermeden önce nelere dikkat etmeli kısa kısa sıralayalım.

Konutun bulunduğu yerleşim, konutun çevresindeki diğer binalarla birlikte arazinin durumu beklentilerinize uygun mu? Örneğin yokuş yürümeyi gerektiren evler yaşlılar için pek uygun olmuyor.

Hangi tip ve büyüklükte bir konuta ihtiyacınız olduğunu düşündünüz mü? Şehir merkezinde mi veya merkez dışında mı olmalı? Konut alacağınız bina kaç katlı olmalı? Bitişik nizam ya da bağımsız konut mu olmalı veya büyük bir site içinde olmasını mı tercih edersiniz? Bina ya da sitedeki doluluk oranına, kiracı ya da mal sahiplerinin sayısına da dikkat etmelisiniz,

Site içinde bir ev istiyorsanız, diğer site sakinlerinin eğitim ve gelir durumları, yaşları, yaşam biçimleri, sitenin okullara, alışveriş merkezlerine, sağlık kurumlarına, parka, çocuk oyun alanlarına, denize ve plaja yakınlığı gibi özellikler gereksinimlerinizi, beklentilerinizi ve yaşam standartlarınızı asgari ölçülerde karşılamalı tabii ki.

Işık ve güneş alma durumuna, hangi katta olduğuna, manzarasına, açık ya da kapalı otopark olanaklarına, gürültülü bir çevre olup olmadığına dikkat edilmeli.

Hangi yöne bakan bir daire seçmeli? Alanya gibi yazları sıcak geçen iklimlerde dairenin hangi yöne cepheli olduğu önemli. Batı ve doğu cepheleri güneş ışınlarını yazın (sabah veya akşam) tam karşıdan alır ki bu pek tercih edilmez. Güney cephesi ise öğle güneşi aldığından idealdir. Çünkü yazın güneş ışınları öğle zamanı dik geldiğinden evin içini pişirmez. Kışın ise eğik bir açıyla gelen güneş ışınları neredeyse gün boyu güney cephesinde evin kolayca ısınmasına çok yardımcı olur. Bu durumda güney, güney-batı, güney-doğu cephelerine bakan daireler avantajlı oluyor.

Alanya’mızda yazlar sıcak ve nemli geçtiğine göre alt kat veya üst katları seçerken bir değil iki kere düşünmeli. Alt katta olan bir daireye bakıyorsak, duvarları yerden nem alıyor mu? Üst kattan baktığımız dairenin çatı yalıtımı yapılmış mı? Bunlar önemli çünkü dikkat edilmezse sonradan karşımıza yüklü masraf çıkarabilir. Genel olarak dairenin yazın aşırı ısınmaması, kışın da aşırı ısı kaybetmemesi için mantolama yapılmış olup olmadığı da önemli.

Bina veya site sakinlerinin kendilerine düşen sorumlulukları ne ölçüde yerine getirdiği ve yönetimin binanın veya sitenin sorunları için yeterli bir mali temel oluşturup oluşturmadığı, yönetimin nasıl ve kimler tarafından yürütüldüğü ve varsa yönetim maliyetinin ne olduğu incelenmeli.

Satın alınacak konutun inşaat kalitesi, deprem güvenliği, bakım- onarım gerektirip gerektirmeyeceği, güvenlik, dekorasyon, bahçe tasarımı ve sosyal ilişkiler gibi çeşitli hususlar göz önüne alınmalı. Özellikle kullanılmış bir evle yeni bina arasında seçim yapmak zorunda kalındığında bu hususlar daha da önem kazanmaktadır.

Yeni yapılmış olan konutlarda uzunca bir süre, büyük tamirat gerektiren önemli sorunlar çıkmamaktadır. Öte yandan, yeni olmayan evlerde, elektrik ve mekanik tesisatta, doğramalarda problem çıkma olasılığı daha yüksek olmaktadır. Bu da yeni veya kullanılmış ev tercihinizi etkileyecektir. Eğer konut kredisi kullanacaksanız, henüz kredi taksiti ödemeleriniz devam ederken yeni bir masraf bütçenizi ciddi ölçüde sarsabilir. Aynı şekilde kullanılmış konutlar için bina temeli, kolon-kiriş durumu, kanalizasyon sistemi, böceklenme olup olmadığı, nem, gürültü gibi hususlara da gereken dikkat gösterilmelidir.

İnşaatı devam eden bir ev satın alıyorsanız, evin yerleşim planı, banyo ve mutfak dolap ve fayanslarının rengi ve kalitesi, duvar boya ve dekorasyonu gibi bazı özellikler önceden seçilebilir. Bu durum, kullanmakta olduğunuz eşyalarla uyum sağlayacağı için avantaj yaratır. Aynı şekilde bahçeli bir ev söz konusu ise, bahçenin alıcı zevkine göre düzenlenmesi çok hoş olur.

Yeni evin bir önemli avantajı da, müteahhit firmanın teslim aşamasında ve teslimi takip eden birkaç yıl boyunca teknik destek sağlaması ve imalatının arkasında durması diyebiliriz.

Aynı Zamanda Alanya Kelepir Daire ihtiyaçlarınız Buraya Tıklayabilirsiniz.

Alanya Kelepir Daire

Bu yazımızda satın alınacak konutun sadece konumu ve özellikleri ile ilgili hususları ele aldık. www.alanyahizmet.com olarak yazılarımızla tüketicilerimize ışık tutma çabamıza devam edeceğiz.

Bizi izlemeye devam ediniz.

#Alanya #Kelepir #Satılık #Daire #KelepirSatılıkDaire #AlanyaKelepir #AlanyaKelepirSatılıkDaire #AlanyaSatılık #AlanyadaUcuzDaire #DaireSatınAlırkenNelereDikkatEtmeli #Ev #SatılıkEvl #AlanyaSatılıkEv #2018 #Kredi #KonutKredisi #AlanyaKonutKredisi

587 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör