• Admin

Satış Stratejileri - Satış Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz


Satış Stretejileri 'ni ve Satış Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz Konusunu bu hafta ele alacağız. Satışçı olarak müşteri kazanmak istiyoruz elbette. Satışçı müşteriyle iletişime ve onunla konuşmaya başladığı satış sürecinde müşteriyi nasıl kazanmalı ve süreci nasıl satışla sonuçlandırmalı? Müşterinin değerini yükselterek ve bunu söz ve davranışlarla hissetmesini sağlayarak onu kazanmaya çalışmalıdır.

Yerinde kullanılan bir sözcük ve tam yerinde kullanılmış bir ifade satışçıya çok şey kazandırır. “Tatlı söz yılanı bile deliğinden çıkarır” özdeyişini hatırlayalım.

Bu şekilde müşterinin daha hoş görülü yaklaşmasını sağlayabiliriz.

Bu yaklaşımı tam yeri ve zamanında doğru şekilde kullanan satışçı müşteri ile ilişkilerinde ciddi bir farkındalık oluşturur. Birkaç örnek verelim.

“Bu konuyu çok iyi bildiğinizi açıkça görüyorum”

“Siz işinizde çok başarılı olmalısınız”

“Sezgileri çok güçlü ve öngörülü bir insansınız”

“Dürüstlüğünüz ile ilgili en küçük bir tereddüt taşımıyoruz”

“Keşke tüm müşterilerimiz sizin kadar sağduyulu olsa”

Müşteriyle iletişimde bulunurken bazen müşteri bilinçli olarak satışçının üzerine fazlaca yüklenebilir. Böyle durumlarla karşı karşıya gelen satışçı müşteriye karşı dikleşme yerine müşteriyi yumuşatan ifadeler kullanmalıdır. Böylece tartışmayı durdurur ve müşterinin satışçıya yaklaşımında daha hoşgörülü olmasını sağlayabilir.

“Tüm söylediklerinize hak veriyoruz ancak siz de takdir edersiniz ki…”

“Öyle bir izlenim vermişsek hata bizim, ancak…”

“Bizim için müşterimizin istek ve düşünceleri çok önemlidir. Ancak sizin de bildiğiniz gibi…”

Yumuşatıcı ifadelerin yanı sıra kullanılabilecek başka bir ifade şeklinde küçültücü kullanarak olumsuz bir ifadenin etkisini azaltmak tercih edilebilir. İtiraz unsuru taşımadıkları için de müşterinin olumsuz tavrını bırakmasının önünü açarlar.

“Bu sizi rahatsız etmez umarız”

“Bu isteğiniz dünyanın sonunu getirecek değil, ama gene de…”

Satışçı kullanacağı sözcükleri çok iyi seçmeli ve vurguları ile sözcüklerin hakkını vermelidir. Sözcükler yerinde ve doğru olarak kullanılırsa müşteri üzerinde adeta sihirli bir etki bırakacaktır. Satışçı kullandığı sözcüklerle kültürel ve öz değerler bakımından müşteriyi asla rencide etmemelidir.

Satışçının meslekî dil ve vurgu kullanmamaya da özen göstermesini öneriyoruz. Eğer kullanılmasında zorunluluk görülüyorsa müşteriye sıkmadan ve anlayabileceği şekilde açıklama yapılmalıdır. Aksi halde anlamadığı mesleki dil ve vurgu müşterinin kafasını karıştırabilir. Müşterinin şöyle düşünmesini istemeyiz;

“Bir sürü anlamadığım ifade ve sözcükleri araya sıkıştırdı. İlerde öngörülmeyen bir sorun çıkarsa satışçı anlamadığım sözcüklere dayanarak, ben bunu size söylemiştim deyip sıyrılmaya, sorumluluğu üzerime yıkmaya mı çalışır?”

Satışçı, müşteriyi merkeze alan, çözüm odaklı düşünmeli ve bu yaklaşımı müşteriye yansıtmalıdır. Örnek verelim;

“Bu hata benim değil” yerine “Bunun çözümü için ne yapabileceğime bakacağım”

“Ben bunu bilmiyorum” yerine “Sizin için bu konuyu araştıracağım”

“İsterseniz bu konuyu şefimle konuşun” yerine “Size yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım”

“Hayır” demek yerine “Bu konuda yapabileceğim şey şu olur…”

“Size hak veriyorum yanlış iş yapılmış” yerine “Nasıl bir güçlük yaşadığınızı iyi anlıyorum”

“Benim işim bu değil” yerine “Size bu konuda yardımcı olabilecek kişi önereyim…”

“Lütfen biraz sakin olun” yerine “Bu duruma gerçekten çok üzüldüğümü bilmenizi isterim”

“Benim ne demek istediğimi anlamadınız” yerine “Özür dilerim benim hatam, sanırım konuyu ben yeterince açık anlatamadım.”

www.alanyahizmet.com olarak tüm satışçılara müşteri ilişkilerinde başarılar diliyoruz.

#SatışıBitirmek #SatışStratejileri #SatışYaparkenNelereDikkatEtmeliyiz #SatışYapmak #Satarken #Stratejileri #StratejileriSatışçı #Alanya

19 görüntüleme

© 2020 Alanya Hizmet tüm hakları saklıdır.