• Admin

Alanyada Yapılabilecek İşler - Alanyada Ne İş Yapılır ? Yeni İş Fikirleri


Alanyada Yapılabilecek İşler ve Alanyada Ne İş Yapılır Başlıklı Konumuzda Bu hafta

GİRİŞİMCİ OLMAYA İLK ADIM: BİR İŞ FİKRİ BULMAK Konusunu Ele Alacağız.

Alanya’mızda girişimci mi olmak istiyorsunuz? Öyleyse atacağınız ilk adım, girişim için uygun ve işe yarar bir fikrinizin olması ve bu fikir etrafında iyi bir iş planı oluşturmaktır.

Bu amaçla herkes için geçerli bir önerimiz olabilir mi? Yanıtımız “hayır” olacaktır. Herkese uygun gelecek bir “ideal” iş fikrimiz ne yazık ki yok. Çünkü her insanın yatkınlık ve yetenekleri farklı olabilir. Bir kişi çok iyi bilgisayar hakimiyetine sahip iken başka bir kişi pazarlama becerileri bakımından çok üst düzeyde olabilir. Belki başka bir kişi insani ilişkilerde çok başarılı deneyimlere sahiptir. Öyleyse ilk önce şunu söylememiz gerekiyor; ilgi ve yeteneklerinize uygun iş seçimleri yaptığınız oranda başarı şansınızı arttırmış olursunuz.

Daha önce kimsenin aklına gelmemiş “çok parlak” bir fikrinizin olması hiç de şart değil. Yani, kafanızdaki fikrin her zaman bütünüyle yeni bir fikir olması gerekmez. Çünkü yeni iş fikirleri ile pek de öyle sıklıkla karşılaşmayız. Bir oran vermek gerekirse, her yüz yeni girişimciden sadece beşi yepyeni bir fikirle iş hayatına atılmakta, diğer 95 yeni girişimci daha önce denenmiş fikirlerle yola çıkmaktadır.

Daha önce denenmiş iş fikirlerinden yararlanmayı da iyi bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz. Girişimci sadece iş kurmaya sıcak baktığı sektörü değil bunun dışındaki kimi sektörleri de göz önüne almalı ve incelemelidir. Çünkü amacına uygun birçok iş fikrini, ilk başta düşünmediği bir başka sektörde bulabildiğini görecektir. Daha önce denenmiş bazı iş fikirlerini yapacağınız yeniliklerle daha cazip hâle getirilebilirsiniz. Var olan bir işe yenilikler getirmek girişimci olarak önünüzde büyük bir fırsat oluşturabilir. Zekice düşünülmüş bir pazarlama yöntemi veya yaratıcı bir uygulama ile yeni ve çekici bir iş fikri oluşturmuş olabilirsiniz.

Girişimci olarak yer almayı düşündüğünüz sektördeki mevzuat değişikliklerini takip etmelisiniz. Böylece yeni yasal çerçevenin ortaya çıkardığı eğilim ve olanakların farkına varabilir ve iş fırsatlarını kullanabilirseniz başarılı olabilmek için iyi bir şans yakaladınız demektir.

Girişimci olarak yeni iş fikirleri bulacağınıza inanmalı ve kendinize güvenmelisiniz. Kendinize ve yeteneklerinize ilişkin –varsa- olumsuz düşüncelerinizi bir kenara atın ve yeni iş fikirlerine açık olun diyoruz.

Bu gün son derece normal görülen pek çok uygulamanın ilk ortaya çıktığında ne kadar garipsendiği inanılır gibi değildir. Çok iyi fikirler ilk duyulduğunda anlamsız ve imkânsız gözükebilir. Girişimci olacaksanız, ne kadar saçma görünürse görünsün, yeni iş fikirlerini keşfetmek için hazırlıklı olmalı, adeta yepyeni bir bakış açısı edinmelisiniz.

Girişimci olacaksanız ilham aldığınız veya yeni bulduğunuz fikirleri yazıya dökmeli ve not tutmalısınız. Yazıya dökülen fikirleri anımsamak daha kolay olur. Ayrıca yazıya dökerken üzerinde daha etraflı düşünmek dolayısıyla fikrinizi olgunlaştırma fırsatınız olacaktır. Bu yüzden fikirlerinizi düzenli olarak not almayı denemelisiniz.

Etrafınızı, olguları ve gelişmeleri iyi izlemeli bunlardan bir şeyler öğrenmeye gayret etmelisiniz. Diğer girişimci, iş insanları ve arkadaşlarınızla konuşmalı, dergi, gazete ve kitaplar okumalı, fikir alabileceğiniz internet sitelerini incelemelisiniz. Bilgi dağarcığınızı geliştirmek için hiçbir fırsatı kaçırmamalısınız.

Çevrenizle fikirleriniz hakkında konuşmalısınız. Neredeyse dinleyen herkese fikirlerinizi anlatmalısınız. Böylelikle kusurları bulup düzeltmek ve fikirlerinizi daha da geliştirmek mümkün olacaktır.

Sorular sormalı ve dinlemelisiniz. Özellikle çevrenizde bulunan insanların umutları, hayalleri, özlemleri ve hatta problemleri önünüzde yeni ufuklar belirmesini sağlayabilir. Çünkü bu sorunların çözümü iyi iş fikirleri ve fırsatları çıkarabilir, yeni iş fikirleri geliştirmekte yardımcı olabilir.

Araştırmacı olmalı, sizinkilere benzer fikirleri araştırmalı, potansiyel rekabetleri değerlendirmelisiniz.

Birbiri ile az ya da çok ilişkili bazı fikirleri bir araya getirmeli yeni sentezlere ulaşmalısınız. (Bilinen örnek, optik mağazasının göz muayenesini de sağlaması gibi) Bu şekilde kombine edilecek yeni bir fikirlerle en iyi sonuca ulaşmak daha kolay olabilir.

Girişimciliğin her zaman ön planda olduğu Alanya’mızda, Alanya’nın yeni girişimcileri için imkan ve fırsatların eksik olmadığını düşünüyor ve görüyoruz.

www.alanyahizmet.com olarak girişimcilik konusuna ışık tutmaya devam edeceğiz. Yazılarımızı izlemede kalın.

#YeniİşFikirleri #AlanyadaYapılabilecekİşler #AlanyadaNeİşYapılır #AlanyadaİşKurmak #2018 #Girişim #Girişimcilik #İşFikirleri #GirişimciOlmak #pazarlama #İşFikri #İşKurma #Girişimci #AlanyadaİşFikirleri #İşKurarkenNelereDikkatEdilmeli

904 görüntüleme

© 2020 Alanya Hizmet tüm hakları saklıdır.