• Admin

FRANCHISING VEREN FİRMALAR NEDEN TERCİH EDİLMELİDİR


Franchising Veren Firmalar 2018 Başlıklı yazımızda sizlere neden Franchising Sisteminin Girişimcileri daga kolay bir şekilde başarıya götürdüğünü ele alacağız.

Yeni bir işletme kurup başarıya ulaştırmak pek çok güçlükler barındırıyor. Tüketici tercih ve alışkanlıkları kısa sürelerde değişebilmektedir. Yanı sıra ekonomik koşulların değiştiği dönemler de söz konusu olabilmektedir. Daha da geniş açıdan bakarsak politik koşullardaki değişimlerden de söz edilebilir. Tüm bu değişime uyum sağlamak yeni ve küçük girişimciler için kolay olmuyor. Yeni girişimciler bu güçlükleri özellikle büyük işletmelerin sağladığı olanaklardan yararlanarak daha kolay çözmektedir. İşte burada “franchising”ten (françayzing okunur) söz etmiş oluyoruz.

Burada tüm teknik terimleri kullanmaktan yana değiliz. Bu nedenle kavramlar üzerinden anlatmayı tercih ediyoruz. Bir pazarlama ve dağıtım sistemi olan franchising iki taraf arasında ticari ilişkiyi temel alan ve sürekliliği bulunan bir anlaşmadır. Bir yanda satış süreçlerinde denenmiş, kendisini ispatlamış olan bir markanın desteği ve güvencesi, diğer yanda bu destek ve güvenceye dayanarak iş yapan girişimcinin ticari ilişkisi söz konusudur. Tabii ki bu bağımsız ticari ilişkide söz konusu marka ve sistemin sahibi olan ana firmaya isim hakkı karşılığı olarak sözleşme ile belirlenen belli bir bedel ödenmektedir.

Ana firma, piyasada bilinen ve tüketici nezdinde asgari güven oluşturmuş olan bir isim veya markanın sahibidir ve isim veya markanın işletme hakkını veren taraf olmaktadır. Ana firma bunun yanı sıra, girişimciye yönetimsel, teknik, finansal, pazarlama ve personel eğitimi konularında da destek sağlayabilmektedir. Bu destekler girişimcinin başarı olasılığını yükseltmekte, deyim yerinde ise garanti altına almaktadır.

Yeni girişimcimiz, işletmesinin yönetiminde bağımsız olan, isim, işletme hakkı, marka ve sayılan diğer hizmetleri sözleşme ile belirlenmiş bedel karşılığında alan taraf olmaktadır. Anlaşılacağı üzere bu sistemde iki taraf arasında sözleşme ile belirlenen, uzun süreli bir ticari iş ilişkisi vardır.

Sözleşmedeki en önemli konulardan birini, ana şirkete yapılacak ödemeler oluşturur. Yeni girişimcimiz böyle bir işe giriştiğinde, yılların deneyimi ile başarısı kanıtlanmış bir metot satın almaktadır. Anlaşma süresince ana şirket yeni girişimciye malzeme, tanıtım, eğitim gibi tüm hizmet ve desteği sunmaktadır.

Ana şirket yeni girişimcinin ticari faaliyetini çok yakından izlemek zorundadır. Yeni girişimcinin müşteri ilişkilerinde, ürün veya hizmet sunumunda yapabileceği hataların ana şirketin olumlu imajına ve ismine zarar vermesi hatta lekelemesi, böylece sadece yeni girişimcinin değil tüm sistemin kötü etkilenmesi asla istenmeyecek bir durum olurdu.

Genç girişimcilerimiz bu sistemi neden benimsiyor sıralayalım;

Piyasada bilinen ve güven duyulan bir firma ismi ile işe başlamak, yeni girişimci için her şeye sıfırdan başlamaktan çok daha kolay ve avantajlı olmaktadır.

Ana şirket marka, işletme ve isim hakkı yanında yeni girişimciye eğitim, tanıtım, reklam, malzeme, promosyon gibi konularda da destek hizmeti vermektedir.

Sadece ülke çapında değil Alanya’mız ölçeğinde de piyasadaki yoğun rekabet göz önüne alındığında, bu sistem ile yapılan yatırımlar yeni girişimciler için çok daha kolay ve düşük riskte olmaktadır.

Yeni girişimci sadece tanınmış bir marka, isim ya da işletme hakkını satın almamakta, yanı sıra ulusal ve uluslararası bir standardı da daha işin başında elde etmektedir.

Ülke ekonomisi için de avantajı olan bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Ülkeye yeni ürün ve hizmetler ile birlikte yeni teknoloji ve iş organizasyonları gelmektedir.

Yeni iş ve istihdam alanlarının yaratılması sonuçta ülke ekonomisi için önemli bir avantaj sağlamaktadır.

www.alanyahizmet.com olarak Alanyalı genç girişimcilerimizin ufkunu genişletmeye çalışıyoruz. FRANCHISING VEREN FİRMALAR Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Önümüzdeki haftalarda da Alanyalı genç girişimcilere desteğimizi sürdüreceğiz. Makalelerimizi izleyiniz.

#Franchising #FranchisingVeren #FranchisingVerenFirmalar #FranchisingNedir #2018 #Alanya #İşKurma #İşFikirleri #Girişimcilik #Girişim #AlanyadaNeİşYapılır #YeniİşFikirleri #AlanyadaYapılabilecekİşler #AlanyadaİşKurmak #İşFikri #Başarı #Marka #Markaİsmi #MarkaİsmiSeçmek #HangiMarka #Francayz #Fırancayzing #isimhakkı #isimhakkıveren #isimhakkınekadar #BurgerKing #McDonalts #Bim #BİM #Şok #A101 #Market #İşletme #YeniGirişim

23 görüntüleme

© 2020 Alanya Hizmet tüm hakları saklıdır.