• Admin

İNTERNET GİRİŞİMCİLİĞİ - GİRİŞİMCİLİĞİN YENİ BOYUTU


İnternet Girişimciliği

Bu haftaki yazımızda internet girişimciliği konusu üzerinde durmak istiyoruz.

Girişimci gözüyle bakılırsa Alanya’mız adeta fırsatlar dünyası gibi. Bu tespitimizin temelinde Alanya’nın dinamik ve gelişime açık toplumsal dokusu, büyük ölçüde yerli ve yabancı turizm hareketliliğinden kaynaklı, etkileşime açık ekonomik, ticari ve kültürel yapı bulunuyor. Alanyalı girişimciler olarak bu olanakların iyi şekilde değerlendirilmekte olduğunu söyleyebiliyoruz.

www.alanyahizmet.com olarak girişimcilerimize bir şeyler öğretmek iddiası taşımıyoruz elbette. Amacımız girişimci olmak ve işletme kurmak isteyen gençlerimize fikir vermek, işe en doğru şekilde başlayabilmeleri için ışık tutmaktan ibarettir.

Biliyorsunuz son yıllarda girişimcilik, kısaca ticaretin İnternet yoluyla yapılması olarak tanımladığımız İnternet girişimciliği ile yeni bir boyut kazandı.

İnternet girişimciliğinin önemli avantajları var. En önemli avantajın –tabii ki işin boyutuna göre- ciddi bir sermaye gerektirmemesi olduğunu söyleyebiliriz.

Herhangi bir fiziki ticari işletme açacaksak yerleşim yeri merkezinde veya merkeze yakın, hiç değilse diğer işletmelerin yakınında olmasını tercih ederiz. İster satın alalım ister kiralayalım başarı şansımızı arttırmak istiyorsak en başında daha yüksek bir maliyetle işe koyulmak durumunda kalırız. İşyerinin uygun şekilde tefriş edilmesi, neyin ticaretini yapacaksak uygun şekilde raf sistemi ve gerekiyorsa deponun oluşturulması gibi hazırlıklar, çalıştırılması gerekli personel maliyet olarak önümüze çıkar.

İnternet girişimciliğinin daha işin başındaki en önemli avantajı, böyle bir işyerine ve düzenlemesine gereksinim duyulmaması diyebiliriz. İhtiyaca göre, belki ayrıca fiziki bir işyeri kurmadan veya işyeri oluştursanız bile bunu en düşük maliyetle yapabileceğiniz şekilde merkezden uzak bir noktada yaparak çok büyük bir maliyet avantajı elde etmiş olursunuz.

İnternet girişimciliğinde hedef kitlenize ulaşmak için işyerinizin görünür olmasına ihtiyaç yoktur. Önemli olan e-ticaret için kurduğunuz sitenin görünür, bilinir ve ulaşılabilir olmasıdır. Satışa sunduğunuz ürünün ya da hizmetin niteliği, kalitesi ve fiyatı çok önemlidir elbette. Daha da önemli olan bunu müşterinin görmesi ve bilmesidir.

Bir e-ticaret girişimcisi olmanın avantajını iyi kullanabilmeniz için, öncelikle satacağınız ürün ya da hizmeti doğru seçmeli, kalite ve fiyatı uygun olmalı, e-ticaret siteniz müşteriye kullanım kolaylığı sağlayan iyi bir ara yüze sahip olmalı, doğru bir reklam stratejisi ile siteniz Google aramalarında ilk sayfalarda, mümkünse ilk sayfada ve üst sıralarda görülebilmelidir.

İnternet girişimciliğinde ticari kurallar açısından önemli bir farklılık yoktur. Ürün siparişi, teslimi, iade şartları gibi mevzuatla belirlenen bazı özellikler söz konusu olmakla birlikte, bir girişimcinin şirket web sayfası açılması, sanal mağaza kurulması veya bir e-pazar yeri oluşturulması ticari mevzuat açısından kuralların değişmesi için bir neden oluşturmaz.

İnternet girişimciliğinde de mal veya hizmet satışı yapılmaktadır, üretici, satıcı ve alıcı burada da vardır. İnternet girişimciliğinde de kâr elde etmek işletmenin asıl amacıdır. Değişen sadece araçlar olmuştur. Mağazanın veya dükkânın yerine bir internet adresi, dekorasyonun, vitrinin yerine web tasarım, paranın yerine kredi kartları geçmiş bulunmaktadır.

Tüm girişimciler gibi internet girişimcisinin de temel ticari niteliklere sahip olması başarı için önemli bir ön koşuldur. Ürün ya da hizmet satışı için belirleyeceğiniz hedef kitlenizin, belirleyeceğiniz gereksinimlerini gidermek üzere ürün ya da hizmet sunumunuz olmalıdır. Sözünü ettiğimiz ürün sadece geleneksel ürünleri değil, yazılım, e-kitap gibi dijital mallar ve hizmetleri de kapsayabilir. Önemli olan ürün ya da hizmet ne olursa olsun akıllıca tasarlanmış olmasıdır.

Söz konusu olan internet girişimciliği olduğuna göre sistemin doğru ve İnternetin gereklerine uygun işletilmesi belirleyici olacaktır. Her şey doğru yapıldığında girişimcimiz kâr artışından, düşük işletme maliyetinden, seçilen işin türüne göre stok maliyetlerinin düşüklüğünden yararlanarak yatırımını kısa bir süre içinde geri kazanacaktır.

#İnternet #İnternetGirişimciliği #Girişimcilik #GirişimciOlmak #YeniGirişim #İşletmeKurmak #İşletme #Alanya #Web #Sanal #ETicaret

36 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör