• Admin

GENÇ GİRİŞİMCİLERİ BEKLEYEN ZORLUKLAR


Genç Girişimcileri Bekleyen Zorluklar

Önceki makalemizde “Alanya girişimciler için fırsatlar dünyası gibi” demiştik. Okumak İçin TIKLAYINIZ. Elbette girişimciliğin güçlükleri ve riskleri de çok yüksek. www.alanyahizmet.com olarak bu haftaki yazımızda genç girişimci adaylarımıza bu güçlüklerden bahsetmek istiyoruz.

Girişimcilik sadece ülkemizde değil dünya genelinde de çekici bir iş alanı olarak görünmekle birlikte pek çok zorlukları bulunmaktadır. Günümüzde pek çok girişimci adayı için cesaret kırıcı olarak görülen fakat girişimci olmak isteyenlerin aşmak durumunda olduğu güçlükleri anlatacağız.

Güçlüklerin başında sermaye eksikliği geliyor. Piyasa ve rekabet koşulları, alacak tahsilâtındaki zorluklar, başlı başına işletme sermayesi gerektiren işletme giderleri, vergi ve prim ödemeleri, ticari ilişkilerden kaynaklanan borç ve ödemeler gibi girişimciyi olumsuz etkileyen ve sıkıntı yaratan unsurları sayabiliriz. Bu güçlükler girişimci adaylarını o kadar koşullandırıyor ki, her girişim için büyük miktarda sermaye gerektiği gibi yanlış fikirler girişimciliği engelleyen psikolojik duvarlar oluşturuyor adeta.

Ekonomik veya politik istikrarsızlık koşullarının oluşabileceği yönündeki endişeler de, iş kurarken girişimciyi ürkütecek konulardan biri olarak görülebilir. Elbette, istikrarsızlık endişesinden söz ederek genç girişimci adaylarımızın şevkini kırmak istemeyiz. Oluşabilecek genel ekonomik sorunlara bağlı olarak girişimciyi fazlasıyla etkileyen finansman sorunları, satışlarda gerileme, kredi faizlerinin yükselmesi, kurda ani yükselme gibi olumsuzluklar yaşanırsa, iş planını normal koşullara göre oluşturmuş olan genç girişimcimizin başta öngörmediği maliyetlerle karşılaşabileceğini belirtmek istiyoruz sadece. Burada genç girişimcilere önerebileceğimiz şey, mümkün olduğunca oynaklığı düşük değişkenleri tercih ederek riski düşürmeleri, gerekli sermayenin tamamı olmasa bile en azından işletme sermayesini öz kaynaklarından sağlamaları olabilir. İstikrarsızlık koşullarından en az etkilenecek sektörleri tercih etmek de burada belirtilebilir.

Stresli ortamda bocalamayan tersine stresli ortamlarda da başarılı işler yapabilen kişilik yapısındaki bireyler girişimci olduklarında doğal bir avantaja sahip gibidir.

Bazı bireyler alışkın olmadıklarından stresli ortama uyum sağlayamayabilir. Stres yaratan o kadar çok şey var ki iş yaşamında. İş temposunun yoğunluğu, teknolojideki hızlı gelişim ve değişimleri takip etme telaşı, eksilmeyen rekabet, başarılı olmaya şartlanma ve zorlanma, neredeyse 24 saatin yetmemesi, yetiştirilemeyen işler, ekonomik belirsizlikler, çalışanların sorumluluğunu taşıma duygusu stres nedenleri olarak sayılabilir. Yoğun stresten uzak durmak isteyen kişilerin girişimci olmaya sıcak bakmayacaklarını tahmin ediyoruz.

Genç girişimcimiz işi kurduktan ve çarkları döndürmeye başladıktan sonra görüyor ki zaman yetmiyor. Gerek iş yoğunluğu ve gerek artan tempo sonucu her daim zamanla yarış hâline giriyor. Neredeyse işini düşünmeden geçireceği tek bir anı olmuyor.

Neden böyle? Çünkü her şeyi girişimcimiz kendisine bağlı kılmıştır. Genellikle görürüz ki, küçük ölçekli iş yapan bu durumdaki girişimci firmalarda girişimci her şeyi bizzat kendisi düşünür ve yapar. Kar etmek ve işletmesinin varlığını sürdürebilmesi sadece kendisinin kararları ve hareketlerine bağlı bir şey haline gelmiştir.

Bu durumdaki girişimcimiz bu yoğunluğu ve tüm yükü tek başına sırtlamanın olumsuz sonuçlarını da görür tabii ki. Girişimci, işiyle ilgili kararları veren kişi olduğuna göre, aldığı kararların ortaya çıkardığı sonuçlardan da tek başına sorumludur ve bu açıdan bakıldığında yalnız bir kişidir.

Girişimciliğe soyunan kişinin iş süreçlerinde ve özellikle stres ortamlarında kendisine destek olacak, güven duyabileceği birilerinin işin içinde ve yanında olmasını sağlamasında yarar görürüz.

Genç girişimciyi bekleyen muhtemel sorunlardan biri de işin çok hızlı büyümesi diyebiliriz. İşlerin çok kısa bir sürede ve birden büyümesi işlerin kontrolden çıkmasına hatta işin batış noktasına sürüklenmesine neden olabilir. Yavaş yavaş fakat emin adımlarla yükselmek daha güvenli olacaktır. Şunu söyleyebiliriz, genç girişimcimiz işlerin kontrol edilemez bir duruma gelmesine asla izin vermemelidir.

Faaliyet konusu ürün ya da hizmete ilişkin “teknik” bilgi sahibi olmak girişimciliğin olmazsa olmaz koşulu değildir, en azından işin başlarında. Bu konu göz ardı edilebilir demiyoruz elbette. Yaptığı işin “teknik” inceliklerinden habersiz bir girişimci, ürettiği mal veya hizmeti olması gerektiği gibi ne pazarlayabilir, ne de geliştirebilir. Dolayısıyla işin uzun ömürlü olması ve kar getirmesi beklenemez.

Girişimcilik öncelikle insan girişkenliği ile ilişkili bir anlayıştır. Bu yazımızda sıralanan tüm hususlar sağlandığında bile girişimcimiz kararlı, ne istediğini ve yaptığını bilen bir davranış içinde değilse, bir girişim için en çok gerekli “kaynak” yani girişimcimiz yetersiz demektir. Özgüven eksikliği, genellikle yanlış ön yargılardan kaynaklanır.

Yeni bir iş fikrini oluşturmuş genç girişimcimiz özgüven eksikliği nedeniyle, yoğun rekabet ortamından veya tecrübe eksikliğinden korkuyor ve yaşanan olumsuzluklardan yılgınlığa düşüyorsa, genç girişimcimize baştan kaybetmiş gözüyle bakabiliriz.

#Genç #Girişim #Girişimci #GençGirişimci #Zorluklar #Girişimler #Alanya #2018

69 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör