• Admin

Alanyada Herşey Dahil Otellerin Avantaj ve Dezavantajları


Bu hafta " Alanyada Herşey Dahil Otellerin Avantaj ve Dezavantajları " Konusunu işleyeceğiz.

Ulusal ve uluslararası düzeylerde turizmin kitleselleşmesiyle birlikte paket turları ve turizmi büyük gelişim göstermiştir. Paket içine uçak biletlerinden konaklamaya, üç öğün yemekten ara öğünlere, alkolsüz içeceklerden alkollü içeceklere, rehberlik hizmetlerinden havaalanı transferlerine pek çok hizmet dahil edilmektedir. Bu şekilde oluşturulan paket turizmine HD (Her Şey Dahil) sistemi diyoruz.

Yerli ve yabancı turistler HD sistemini neden tercih ediyor? Öncelikle bu paketleri satın alan turistler pakette yer verilen her türlü hizmet için önceden belirlenen fiyattan ödeme yapabiliyor. Daha da önemlisi, çeşitli paketleri karşılaştırarak bütçesi için en uygun olanında karar kılabiliyor.

Ülkemize deniz, kum ve güneş konseptli kitle turizmi için gelen yabancı turistlerin büyük bir çoğunluğunun gelir ve harcama düzeylerinin düşük olduğu görülmektedir. Bu kesim ağırlıklı olarak HD organizasyonlarıyla gelmekte ve HD paket ücreti dışında ikincil bir harcama yapmamayı tercih etmektedir.

Konaklama işletmeleri HD sistemini ülkemize turist akımının azaldığı kriz dönemlerinde ayakta kalabilmek, ürün ve hizmetleri pazarlayabilmek, doluluk oranını yükseltmek hedefi ile uygulamaya başlamışlardır. Bu sistem, hesapta olmayan sürpriz ödemelere yer olmayacak şekilde, en uygun fiyatla tatile ilişkin tüm gereksinimleri bir arada isteyen insanlar tarafından kolayca benimsenmiş, ülkemizde de büyük bir ivme ve pazar payı kazanmış pazarlama stratejisidir.

HD sisteminin ayırıcı özelliği şudur; oda kahvaltı, yarım pansiyon ve tam pansiyon ücretlendirme yerine çok kapsamlı ücretlendirme sistemi hayata geçirilmektedir. Konaklama, uçak bileti, havaalanı transferleri, kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri, ara öğünler, sıcak veya soğuk, yerli veya yabancı, alkollü veya alkolsüz içecekler, çeşitli sportif faaliyetler, animasyonlar ve müşterilerin gereksinim duyabileceği tüm hizmet ve aktiviteler tek kalemde ve önceden belli olan bir fiyatla satılmaktadır. Bu şekilde turistlerin tatilleri sırasında ekstra harcama konusunda kaygı duymamaları sağlanmakta, HD paketini satın almaları için teşvik edilmektedir. HD sistemini turizm sektörünün doluluğu sağlamak adına, müşteri taleplerine verdiği bir yanıt olarak da değerlendirmekteyiz.

Deyim yerinde ise, HD paketi bir kez satın alan kişi tatil süresince elini cebine atmayacak, finansal işlemler yapmak zorunda kalmayacak yani parasal sıkıntı, stres ve problem yaşamayacaktır.

Dünya ölçeğinde ve ülkemizde HD sistemine bir standart sağlanmamış olması bu sistemin sorunlarından biri olarak görülmektedir. Fiyata dahil olan hizmet ve aktiviteler konaklama işletmeleri tarafından farklılık gösterebilmektedir. “Her Şey Dahil”, “Maksimum Her Şey Dahil”, “Ultra Her Şey Dahil”, gibi her biri işletmenin tanımına göre farklı içerikte uygulamalara rastlanmaktadır.

HD sistemi ülkemizde nasıl başladı? Dünyadaki diğer örnekler dikkate alınınca bazı farklılıklar görülmektedir. Son dönemlerde sıklıkla yaşanan, ülke turizmini olumsuz etkileyen ve özellikle de Alanya’da da kuvvetle hissedilen kriz ve olumsuz gelişmeler karşısında, Güney Ege ve Akdeniz sahil bölgelerimizdeki lüks otel ve tatil köyleri, önceki krizlerde uğradıkları kayıplardan dersler çıkardılar. Doluluk oranlarını yükseltebilmek amacıyla tur şirketleri ile indirimli fiyatlardan anlaşarak HD sistemini uygulamaya koydular.

Lüks oteller ve tatil köylerinin HD sistemine geçmesinden sonra, beş yıldız altı oteller, apart ve pansiyonlar da ayakta kalabilmek ve pazar payını kaybetmemek için güçleri oranında HD sistemine geçtiler. Böylece, ülkemiz turizm ve ekonomisine ortalama her bir turist bazında daha düşük bir düzeyde bir katkıya razı olunmuş oldu.

Bununla birlikte, ülkemiz HD sisteminin dünyada en yaygın uygulandığı ülke olmuş olup, total turizm gelirleri açısından bakıldığında ise ülkemiz bu uygulamadan genel olarak karlı çıkmıştır. Bu alanda elde ettiğimiz başarılar rakip ülkelere de örneğin İspanya’ya örnek oluşturdu diyebiliriz.

Suriye’de yaşanan savaş durumu, Rusya ile yaşanan uçak krizi, Türkiye’nin terör örgütlerinin hedefinde olması, Feto darbe girişimi gibi olaylar son yıllarda üst üste gelmiş, HD sistemi bile yabancı turist sayısında ve turizm gelirlerinde düşüşün önüne geçememiştir.

Turizm sektörümüz sıkıntılarını aşmak için yine HD sistemini daha yoğun olarak uygulamaya devam etmektedir.

İşte bu koşullar altında, genel olarak ülke ekonomisi ve özel olarak Alanya ölçeğinde HD sisteminin artıları ve eksilerinin neler olduğunu gelecek yazılarımızda irdeleyeceğiz.

www.alanyahizmet.com sitemizde makalelerimizi takibe devam ediniz.

" Alanyada Herşey Dahil Otellerin Avantaj ve Dezavantajları " konulu yazımızı okuduüğunuz için teşekkür ederiz.

#HerşeyDahil #HerŞeyDahil #AlanyadaHerşeyDahilOteller #HerşeyDahilOtellerinAvantajveDezavantajları

44 görüntüleme

© 2020 Alanya Hizmet tüm hakları saklıdır.