• PINAR PEKİNCE

ALANYA'YA PEKİNCE BİR BAKIŞ


Alanya ile öğrenciyken tanıştım. Hayata bir vizyon ile yaklaşmamız gerekir. Günler öyle ya da böyle geçer. Bir saniyeyi geri alamadığımız gibi zamanı da ileriye alamayız. Hedefi olmayan insan sıkılır. Yeni hedefler belirlemek benim için heyecan verici oldu. Yeni insanlar tanımak yeni yüzler tanımak da hobidir. İnsanların dilini, dinini ve ırkını ayırt etmeden yaklaşabilmek güzel ahlaktandır. Mekânlara tavsiye almadan gitmek iyi bir hapşırıkçıysanız eğer bunu yaymak da dil becerisidir. Bilmediğiniz sokaklardan girip yeni yerleri navigasyon olmadan bulunduğunuz yerin ilk adını da insanlardan öğrenmek cesaret işidir.

Alanya her haliyle insana farklılık kazandırır ayrıcalık yaşatır. Her ilçenin denize bakan alanı yoktur. Güneşin doğma kararını verdiği anlarda mavinin kızıl ile buluşması her ressamın çizemeyeceği bir güzelliktir. Alt geçitten bile girdiğiniz anlarda çevre gürültüsünden uzak denizin sesini duyduğunuz anlar vardır. İnsanların bir başkasının özgürlüğüne müdahale etmeden yaşamları var burada. Her insanın amacı onu belirli bir yere götürür. Doğduğun yer değil, doyduğun yerdir derler memleketin, gurbettekiler için. İnsanlar yoğun koşuşturma içerisinde bir yerden bir yere giderler. Gidecek yeri olan, olmayan ve nereye gittiğini bilmeyenlerimiz vardır illa ki. Kimimiz bekleyip dururuz işe gitme vaktini, çocuğun okuldan çıkışını, konserin veya kermesin yaklaşma gününü. Gezmek bazen arabada, motorda her çeşit vasıta ile devam eder. Renkler ve zevkler gibi herşeyin birbirinin zıttı ile var olduğu bu hayatta anlamlı olana yaklaşmak isteriz. Aklımızın ve kalbimizin aynı anda evet dediği anları isteriz.

Sevmek lazım, önce kendimizi sonra hayatın bize verdiği her şeyi. Küçük mutluluklarımız olmalı. Sıfır beklenti sonsuz mutluluk derler de bu kendi kendimize yetebilmemiz içindir. Kim istemez ki var olan bu güzellikleri dünya gözü ile görebilmeyi. Bazı cümleler vardır ki anlam bulduğunda hayatımıza renk katar. Doğayı sevmek kadar güzel ne olabilir ki. Olduğumuz yerin kıymetini bilmek, şükredebilmek. Bin kilometrelik yol bile bir adım ile başlar. Sıradan ile sıra dışı arasındaki fark bile küçücük bir fazlalık sadece. Eğer olurda yolunuz düşerse buraya, aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.. Ne aradığınızı biliyorsanız…

Pınar Pekince 'nin yazıları her hafta Alanyahizmet.com 'da yayınlanmaktadır. Yeni yazı yayınlandığında haberdar olmak için Facebook Sayfamızı Beğenmeniz Yeterlidir.

#AlanyadaGezilecekYerler #AlanyaKalesi #PınarPekince #AlanyayaPekinceBirBakış #AlanyaHakkında

44 görüntüleme

© 2020 Alanya Hizmet tüm hakları saklıdır.