• VELİ KURNAZ

GÜVENLİ YARINLAR İÇİN SİGORTALANMA ZAMANI


Hayatın ne zaman ne getireceği ne götüreceği hiç belli olmaz. Her sabah uyandığımızda hatta uykudayken bile, uçsuz bucaksız riskler baş ucumuzda durmaktadır. Peki bizler bu gerçek risklerin ne kadar farkındayız? Bu risklerden kurtulmanın bir yolu var mıdır?

Elbette bu risklerden belki tamamen kurtulmanın bir yolu yok ama muhtemel risklerin gerçekleşmesi halinde kayıpları, zararları karşılamaya yönelik bir sistem var. Bu sistemin adı ise sigortacılık.

Sigorta konusunda ülkemizde biraz geç de olsa bilinçlenme düzeyi her geçen gün artmaya devam etmektedir. Gerek eğitim kurumlarının gerekse sektör temsilcilerinin olumlu katkılarıyla sektördeki büyüme hızı artarken, sektör buna ne kadar hazır? Müşterilere gerektiği gibi hizmet verilebiliyor mu?

Nitelikli personel sorunu diğer sektörlerde olduğu gibi sigorta sektörünün de temel sorunları arasında yer almaktadır. Sigortacılıkta nitelikli personel birçok sektöre göre daha büyük önem taşımaktadır. Çünkü hizmet sektörü olmasından dolayı sigortalıya sigorta konusu doğru ve eksiksiz izah edilebilmelidir. Müşteri ile en çok sorunların yaşandığı an ise sigortalının poliçesi kapsamındaki riskleri yaşaması halidir. Net bir şekilde sigortalının bilgilendirilmemesi nedeniyle daha poliçe aşamasında iken birçok sigortalının sigortaya karşı bakışı olumsuz yönde değişmektedir.

Sektörün temel dinamikleri nedeniyle ülkemizde önemi geç anlaşılan bir sektördür, sigortacılık. Yasal düzenlemeleri bile yakın zamanlarda yapılmış ve yapılmaya da devam etmektedir. Böyle bir sektörün istikrarlı gelişimi için her paydaşın üzerine düşeni fazlasıyla yapması gerekmektedir. Aksi halde son yıllarda sigorta ve sigortacıya olan olumsuz bakış her ne kadar azalma yönünde bir ivme kazanmış olsa da henüz tamamen ortadan kalkmış değildir.

Aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyin güvence altına alındığı sigortacılık ile insanlar kendini daha fazla güvende hissedecektir. İşte bu güven duygusu da sigortalanma bilinci geliştirecektir. Fakat her ne var ki özellikle sigorta konusunda başta yeni ürünler olmak üzere birçok temel ürünlerden bile bihaber insanlar neden sigorta yaptırmayı düşünsün? İşte burada sektör temsilcilerine büyük görev düşmektedir. Bu temsilciler sigorta konusunda adeta bir öğretmen edasıyla bıkmadan, usanmadan insanları sigorta konusunda bilgilendirmeli ve bilinçlendirmelidir.

Güvenli yarınlar için sigortalanma zamanı…

#VeliKurnaz #Sigorta #Sigortacılık #Gelecek

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör