• PINAR PEKİNCE

3 TEMSİL SİSTEMİ


İletişim hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Alıcı olarak iletilen mesajı doğru kodlarsak daha iyi anlaşabiliriz. Temsil sistemlerini anlamak insanın kendini tanıması için ve iletişim içerisinde olduğu insanı tanıması için yardımcı olur. Öğrenme modelinizi benimseyerek nasıl biri olduğunuza karar verebilirsiniz. Satış yaparken, ilişki kurarken temsil sistemlerini kullanabiliriz. İletişim kuramıyorum demek yerine nasıl bir yol izleyeceğimiz hakkında yardımcı olur. Hepimizin ağırlıklı olarak bir veya iki temsil sistemi vardır. Göz hareketlerine bakarak bunu çözebiliriz. Gözlerimizi buna göre hareket ettiririz.

Görsel, işitsel ve dokunsal tipler var. Görsel tipler bir şeyi düşünürken yukarı doğru bakar. Hızlı nefes alırlar. Konuşma tarzına dikkat etmezler. Konuşurken beyinlerindeki görüntüye yetişirler, bu yüzden hızlı konuşurlar. İşitsel tipler, kulak hizasına doğru bakarlar. Söylenilen bir sözü yıllar sonra bile hatırlayabilirler. Şiir gibi konuşurlar. Konuşmaktan keyif alırlar. Dokunsal tipler ise sağ alta bakarlar. Az ve öz konuşmayı tercih ederler. Ağır ve yavaş konuşurlar. Evet ve hayır en çok sevdikleri kelimelerdir. Görseller; gördüğünüz gibi, nereden bakarsan bak, göz göre göre, renkli bir yaşam, herşeyi göze almak gibi görsel mecazlardan yararlanırlar. İşitseller; ayrı telden çalmak, bıcır bıcır, kulağa hoş gelmek, bir kulağından girip öbüründen çıkmak gibi mecazları kullanırlar. Sırtımda çok yük var, bunun önemini hissediyorum, gururuna dokunmak gibi mecazları kullanan bir kişinin de dokunsal yani hissel olduğunu anlayabilirsiniz. Dokunsal sevildiğini anlamak için temas ister. Bu tip insanlar sürekli dokunmak isterler. İşitsel insanlar duymak isterler. Görsel biri görmek ister. Görseller düzenli, titizken dokunsal ise dağınıktır.

Bir şey satmak istiyorsanız görsel gördüğüne, işitsel duyduğuna dokunsal ise hissettiğine odaklanır. İlişkilerinizde ise karşınızdaki insanın dilini anlayarak hareket edebiliriz. Görsel birine çiçek almak yeterlidir. İşitsel birine de güzel sözler söylemek gerekir. Dokunsal birine de temas etmelisiniz. Dokunsal olan birini düşünelim. Dağınık olarak yaşıyor. Bunu değiştirmek için dokunsal birine, “ Düşünebiliyor musun, ayakkabını giyinirken üzüm ayakkabının içindeymiş ve üzerine bastın” böyle bir konuşma ile değiştirebilirsiniz. Öğrenme şeklinizi de buna göre ayarlayabilirsiniz. Görsel tipler grafik, şema ile daha kolay öğrenebiliyorlar.

#PınarPekince #ÜçTemsilSİstemi

6 görüntüleme

© 2020 Alanya Hizmet tüm hakları saklıdır.