• PINAR PEKİNCE

KAYNAĞI İNSAN


Sürekli gelişen ve değişen bir dünyada yaşıyoruz. Adaptasyon sağlayabilmek için iş ortamında bizler de değişime ve gelişime açık olmalıyız. Her iş alanının görevi farklı olmakla beraber, aldığımız sorumluluğun bilincinde olmamız gerekiyor. İnsan Kaynakları da bu bölümlerden bir tanesi. Kurumsal şirketlerde daha çok karşımıza çıkıyor. Hayatımızın her alanında etki ediyor. İnsan Kaynaklarınının anlamına baktığımız zaman özlük işleri personel işleri demek. Yeni bir iş başvurusu yaparken, işe giriş aşamasında ve iş hayatı boyunca bizlere destek sağlayacak. Her zaman ve her yerde bize verim sağlayacağını düşünüyorum. Bu alanda ve anlamda güzelleştirmek için çalışma hayatımızı bazı bilgilere ihtiyacımız var.

İş formu doldururken baştan savma form doldurmamız zararımıza olacak. Çağrılan mülakata bile gittiğimiz zaman detaylı araştırma yapmalıyız. Sorulacak sorulara hazır olmamız yeni bir iş kapısı açılmasının şartı. İş görüşmesine gelen, görüşmeye çağrılan adaylara en kısa zaman içerisinde geri bildirimde bulunmak iş yerine oluşacak olan ilk güvenimizi etkiliyor. Güven zor kazanılan, kolay kaybedilen bir duygu. Uzun zaman sonra dönüş yapıldığında plan yapamıyoruz. Umudunu kaybeden, öz güvenini de kaybediyor. Sektörlerin adayı kabul etmeyecekse, neden olmayacağını belirtmesi , adayın kendini geliştirmesi için pusula olabilir. “İş çok girişimci yok” diye söyleyen üniversiteki hocamı hatırlıyorum. İşveren ve işçi olarak üzerimize düşen payı almalıyız. Oryantosyon eğitimi yani işe yeni başlayan çalışanlara çalışacakları birimi ve yapacakları işi tanıtmak için eğitim programları yapıldığı zaman daha rahat, daha kısa sürede işe uyum sağlıyoruz. İhtiyaç duyulacak tüm bilgilerin yer alması lazım, oryantasyon ilk günden verilmeli. Toplantı bile yapıldığında zaman kaybettiren ve işe yaramayan toplantıları önlemek için toplantı eğitimi verilmesi gerekir. Ekip çalışması yapılmalı ve ekip olma ruhu kazandırılmalı. Herşeyden önce aynı kuruma hizmet ettiğimizi unutmamalıyız.

Kurumun kârı bizim de kârımızdır. En basiti gereksiz elektrik kullanımı önlediğimizde maaşlarınızın daha erken yatmasına sebeb olabilir. İletişime baktığımız zaman kopukluk var. Biriyle bir sorun yaşadığımızda nasıl hissettiğimizi anlatmalıyız. İlişkilerimizde her zaman açık ve samimi olmalıyız. Uygun bir dille, uygun üslup ile kendimizi ifade etmeliyiz. Ses tonumuz bile güven veriyor. Değişimden bahsettim, değişimin olumlu yönleri anlatılmalı, varılmak istenen hedef ifade edilmelidir. Bir yere ulaşmak için kimsenin arkasından konuşmamalıyız. Olur ya bazen söylesek rahatlayacak gibi oluruz, aslında yanlış. Dedikodu çöptür, ağzımızı çöp ile doldurmamalıyz. Yargılarımızdan uzak durmalıyız. Ön yargıları yıkmak duvarı yıkmaktan zor. Dün akıllıydım dünyayı değiştirmek istedim, bugün ise bilgeyim kendimi değiştirdim. Ne güzel demiş Mevlana Celaleddin Rumi. Motivasyon arttırıcı etkinliklerde bulunabiliriz. Bunun için gidilecek yer ve zaman dilimi iyi seçilmeli. Akşam eğlencesine gideceğimizi düşünecek olursak herhangi birine zarar gelmemesi için doğru karar vermeliyiz. Kalkıp halay çekelim derken birinin kolunu çıkartabiliriz. Sorunlarla her zaman karşı karşıya kalabiliriz. Mücadele etmek yerine neden kaçmayı tercih edelim. Bize bir sorun anlatıldığında sabırla dinlemek en doğrusu. Karşımızdaki kişiyi incitmek bize ne kazandırır ki. Mentorluk/koçluk sistemi uzun zamandır var. Nedir peki mentorluk, bir üstün astına ya da deneyimli ve bilgili bir çalışana klavuzluk etmesi danışmanlık yapması yani yol göstermesidir. İyi bir mentor gelişmemizde çok güzel bir etken. Ast üstünü, üst ise astını eleştirmeli.Mümin mümine aynadır diye boşuna dememişler. Eksikliklerimizi ancak böyle görebiliriz. İş yerinde romantizm ile karşılaşabiliriz. İstisnadır, mutlu sonlar bu konuda. Bunu tekrar düşünmek gerekir. İş hayatı ile özel hayatı birbirine karıştırırsak içinden çıkamayacağımız sorunlarla yüz yüze gelebiliriz. Mobbing yani psikolojik terör yaşayabiliriz. Bu olguya karşı bilinçlenmeliyiz. Hangi iş yapılırsa yapılsın bilimsel yöntemleri kullanmalıyız. Küçük dikkat dağınıklığı büyük hatalara sebebiyet verebiliyor. Okuyup araştırarak en doğru yöntemi bulmalıyız. Aynı iş yerinde bazıları çok çalışırken, bazıları da işten kaçma yöntemlerine başvurabiliyor. Yanlış kişileri örnek almamalı ve hedeflerimize çalışarak ulaşmayı seçmeliyiz. Klavuzumuzun kim olduğu bizim kim olacağımızı belli eder. Her zaman çok çalışmalı ve kendimizi şirket içindeki oyunlara kaptırmalıyız. Hem insan kendi işine konsantre olursa çevresindeki oyunlardan daha az etkilenir. Konsantre konusunda eksiklik yaşıyorsak destek almalıyız, işin uzmanından. Yapılan yanlışlara susmayıp, tepki vermeliyiz. Bir işi devrettiğimizde öncelikle o işi yapabilecek uygun kişiyi bulmalıyız. İşi iyi anlatmalıyız. Sorumluluğun her zaman işin asıl sahibinde olduğunu unutmamalıyız. Çalışkan iyiliksever ve dürüst bir insan olmalıyız.

Kişilerin gelişimi iş yerinin de gelişimi doğrudan etkiler. Doğru kişilere doğru yatırım yapılmalıdır. Kişisel çıkarlarımızı kurumun çıkarlarının üstünde tutmadığımız zaman ilerleyebiliriz. İş başvurusu geldi diyelim, tanıdık birinin aracılığıyla. Başkasının hakkına gireceğimizi unutmayalım.

#PınarPekince #insankaynakları #insankaynağı

6 görüntüleme

© 2020 Alanya Hizmet tüm hakları saklıdır.