• PINAR PEKİNCE

SÖZÜN ÖZÜ


Pınar Pekince

Her sanat özgünlük ve yaratıcılık gerektirir. Detaylar güzelleştirir.Taklit yaparak olmaz. Herkesin yaptığı iş özeldir. Her işin incelikleri vardır. Ustanın da sanatçının da avukatın da uğraşı farklıdır. Müşteri olmazsa işletme işletme olmazsa da müşteri olmaz.Karşılıklı olarak faydanın sağlandığı bu sistemde aslında her iki taraf da birbiri ile dayanışma içerisindedir.Tek taraflı çıkarın dayandığı alan yoktur. Sorunlar her zaman vardır. Zaten herşey yolundaysa orda sorun vardır. Mutlaka pürüzler olacaktır. Nasıl bir taş ustası taşı ilk vuruşta kıramıyorsa, yaptığımız işte ilk anda herşeyin olmasını beklemek yanlış olur. Taşı ortadan ikiye ayıran, ilk vuruş değildir. Ondan öncekilerdir. Değerli taşı sarraftan başkası anlayamayacağı gibi yapılan işi de erbabından başkası anlayamaz.

Başvurulan kişiyle kurduğumuz ilişki çok önemli. Danışan ilgi bekler, destek bekler, dostluk bekler. Kişinin size inanıp güvenmesi ne kadar önemliyse sizin de kendinize inanıp güvenmeniz o kadar önemli. Laf yüzden gelir, söz özden gelir. Ailesi olmayan birinin aile koçluğu yapması ne kadar inandırıcı olabilir ki. Araba devrilince akıl veren çok olur misali. Çok okuyup, çok inanarak ve en önemlisi çok iyi niyetle çalışırsanız mutlaka başarılı oluyorsunuz. Her gün yeni bir bilgi bize mutlaka kazandıracaktır. Ulaşmak istenilen hedef için sebat edilmelidir. Başarının sırrı küçük ayrıntılarda gizli. Küçük şeyler, hayatta büyük farklara yol açabiliyor. Aynı okuldan, aynı zamanda, aynı derece ile mezun olmuş insanlar mesleklerinde aynı başarıyı yakalayabiliyor mu? Zaman bizim elimizde değil ama tecrübe biriktirmek bizim elimizde. Tecrübelerimiz ile iş hayatımızda aynı sorun ile karşılaşmayız.

En büyük ve en kârlı yatırım kendimize yaptığımız yatırımdır. İnançlarımız davranışlarımızın önünde ya engeldir ya da destek. Kurbağa hikayesini bilir misiz? Yarışan her kurbağanın vazgeçtiği, sadece birinin ısrarla devam ettiğini. Sonrasında başarısını merak ederler. Bunu yapması imkânsızmış. Meğer kurbağa sağırmış. Olimpiyat şampiyonalarına bile baktığımızda fizik kurallarına bile aykırı gelen başarılar var. Yapamazsın derler, imkânsız. İhmal edilen her yetenek de zamanla tükenir. İnsanlar ile uyum sağlayamadığımız anlarımız olacak. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil. Saygı duymak, bir başkasının bulunduğu alana kadar özgür yaşamak gerekir.

İnsanın ilk ve en önemli iletişimi kendisiyle olan iletişimidir.Kimse bizi kendimizi sevdiğimizden daha fazla sevmeyecek, kimse bize bizim kendimize biçtiğimiz değerden daha fazla değer vermeyecektir.Eleştirilerimize de dikkat etmeliyiz.Karşımızdaki kişinin davranışını beğenmemek, ona önerilerde bulunmak, eleştirmek ve onun iyiliği için onu değiştirmeye çalışmak her türlü ilişkiyi daha en başta sağlıksız kılar.Yaptığın şey çok yanlış, bana sorarsan böyle davranmalısın. Böyle devam edersek kaybetmişiz demektir. İnsanların akla değil, dinlenmeye ihtiyacı vardır. Öğüt vermek, nasihatte bulunmak tercih edilmemelidir. Eleştirmeden, yargılamadan, tehdit etmeden, akıl vermeden dinlemek ve seni anlıyorum demek.İnsanlarla olan münasebetin ateşle olan münasebetin gibi olsun. Çok yaklaşma yanarsın, çok uzaklaşma donarsın. Şırazlı Sadi’nin sözüyle de insanlarla bulunduğumuz ilişkide dikkatli olmalıyız.

#SözünÖzü #PınarPekince

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör