• VELİ KURNAZ

NE KADAR SİGORTALIYIZ?


Ülkemizde her geçen gün çağımızın vazgeçilmezi haline gelen sigortalanma oranı hızla artmaya devam etmektedir. Aslında dünya standartlarını yakalamaya çalışmaktadır desek daha doğru olacaktır. Çünkü bize göre gerçekten oldukça hızlı bir sigortalanma oranı var iken dünya standartlarına göre hale yeterli düzeyde değildir. Bu nedenledir ki yabancı sigorta şirketleri için Türkiye büyük bir pazar konumundadır. Peki biz ne kadar sigortalıyız?

Böyle bir soru farklı açılardan ele alınabilir. Şöyle ki; kendi bedenimiz de dahil olmak üzere tüm varlıklarımızın yüzde kaçı sigortalı? Ve gerçekten sigortalı mı? Bu ne demek diye düşünülebilir. Haklısınız, çünkü sigorta primi düşük çıkması için hem sigortalı hem de yetkili sigortacılar tarafından sigorta gerektiği gibi yapılmamaktadır. Örneğin deprem bölgesinde yaşamayan bir kişi kasko priminin düşük çıkması için bu kapsamda bir muafiyet talep ediyorsa ve/veya sigortacı böyle bir öneride bulunuyor ise risklerle yaşamaya devam ediyoruz demektir. Çünkü ne zaman, nerede hangi risklerin ortaya çıkacağı bilinmemektedir. Zaten bilinmiş olsa idi o zaman riskten bahsetmek mümkün olmazdı.

Öyleyse sigorta konusunda yeterli düzeyde bilgi sahibi olmalı, olmak için de çaba sarf etmeliyiz. Kulaktan dolma, yalan yanlış bilgilerle gerçekten bir sigortalı olmak gerçekçi değildir. Sigortacı ise utanmadan, sıkılmadan, bıkmadan her defasında bilgi vermeli, sigortalıyı bilinçlendirmelidir. Poliçe ve tahsilat işlemi tamamlanıncaya kadarki müşteri ile olan samimiyet kalıcı hale gelmediği sürece, yetkili sigorta acenteleri kendi ayağına kurşun sıkmaya devam edecektir. Ayrıca sigorta konusunda yeterince bilgi edinmeyi sorumluluk haline getirmeyen sigortalı ya da sigortalı adayı da geleceğine dinamit koyduğunun farkına varması gerekmektedir.

Aksi halde telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşamlara gölge düşürecek ve hatta bazen gölgenin de ötesinde nefesini alacaktır. Böylesine acı tecrübelerden sonra tek kelimeyle ‘keşke’ye sığınmaktansa herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Gerçek sigortalı olma yolunda herkese görev düşmektedir. Bilmeyen sormasını, bilen de anlatmasını bilmediği sürece ne kadar bahsedilirse bahsedilsin sigorta kağıt parçasından öteye gidemeyecektir. Halbuki geleceğin teminatı o kağıtlardan oluşan poliçedir.

O halde gerçekten sigortalanmalıyız. O kadar yeni sigorta türleri var ki, inanın sigorta acenteleri bile öğrenmeye yetişememektedir. Çünkü değişen yaşam şartları ile sürekli inovatif ürünler geliştiren sigorta şirketleri gelecekteki risklere neredeyse hiç yaşam hakkı tanımamaktadır. Tabi ki bu gelişmeler ise insanlar için en büyük teminat, en büyük güvence olmaktadır. Gün, gerçekten sigortalanma günüdür.

#Sigorta #NeKadarSigortalıyız #VeliKurnaz

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör